Е вропа има нужда от обща енергийна политика и България трябва да бъде активен участник в нейното изработване. Около тази теза са се обединили президентът Росен Плевнелиев и представители на ръководството на Реформаторския блок, по чиято инициатива се състоя срещата. Това съобщиха от прессекретариата на президента.
Държавният глава е приел на "Дондуков" 2 Радан Кънев, Меглена Кунева, Любен Петров и Николай Ненчев.
Според президента пътят на енергийната независимост на страната ни минава през изграждането на интерконекторни газови връзки със съседните държави. "Реализирането им е финансово много по-изгодно в сравнение със строежа на газопроводи и трябва да бъде ускорено", е посочил Плевнелиев.
По думите му бъдещите поколения не трябва да бъдат натоварвани с изплащането на енергийни проекти с висока цена и със съмнителна възвръщаемост. Държавният глава е изтъкнал доставката на гориво от терминали за втечнен газ в Югоизточна Европа като друга възможност за енергийната ни диверсификация.
Президентът е подчертал, че Европа навлиза в решителна фаза на обсъждане на реформите, които трябва да се случат в Общността. България все още не намира мястото си в този дебат, а именно това трябва да бъде във фокуса на предстоящата кампания за избор на членове на Европейския парламент, е посочил държавният глава.
Плевнелиев е изразил притеснението си от липсата на напредък в реформите в редица важни за страната ни сектори като здравеопазването и пенсионната система.
"Отлагането на реформите ще се отрази негативно за България в бъдеще", е посочи президентът.
"Тревожно е, че от година у нас не се водят политики за справяне с икономическата криза", е заявил говорителят на Реформаторския блок Радан Кънев. Според него е видна и криза на европейските ценности, което подкопава доверието у партньорите ни в ЕС.
От Реформаторския блок са изразили загриженост от подмяната на дебата в навечерието на изборите за членове на Европейски парламент с компроматна кампания.
По темата за енергийната независимост на страната ни Меглена Кунева е изтъкнала необходимостта България да подкрепи и да се включи в създаването на Европейския енергиен съюз.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!