П резидентът Росен Плевнелиев направи изявление пред 43-то Народно събрание след месеца на политическите консултации на парламентарно представените партии при него.
Инициативата се провежда за 5 пореден път. Президентът благодари на всички партии за конструктивния диалог. По време на разговорите е обсъдена актуалната политическа ситуация в страната и реформите, които са на дневен ред.
„Сложната геополитическа обстановка в света изисква в България да има стабилност. Политическата стабилност е важна за провеждането на реформите.
Необходими са реформи, те нямат алтернатива.
Политическата стабилност е важна, за да има инвестиции и развитие”, заяви държавният глава пред народните представители и подчерта, ч съдебната реформа е в осовата на всичко.
Според него доколко силна е волята за реформи ще проличи при приемането на предстоящите промени – Закона за съдебната власт, процесуалните закони, антикорупционното законодателство.
„Необходими са промени в посока по-бързо и ефективно съдопроизводство,
по-голяма отчетност на прокуратурата, изработване на обективни правила и критерии за кариерното израстване на магистратите и случайно, а не манипулирано разпределение на делата. Постигането на широко политическо съгласие за дълбока съдебна система и смело антикорупционно законодателство ще бъде силен знак към българското общество за политическа воля за промяна”, подчерта Росен Плевнелиев.
Успешните държави са тези, които имат план за действия и политическият елит е обединен около тях. Трябва да покажем, че въпреки идеологическите различия сме в състояние да работим обединени по тези цели, посочи президентът.
„България имаше и постигна своите стратегически цели – членство в ЕС и НАТО.
Трябват ни нови цели
– изграждане на социално отговорна икономика, елиминиране на бедността, пълноправно членство в Шенген, влизане в еврозоната“, заяви Плевнелиев и добави: „Когато е трудно трябва да покажем, че имаме план“.
Той говори и
за предстоящите президентски избори: „Надявам се това да са единствените избори през годината,
които да проведем по един цивилизован начин – без популизъм, без безпринципно противопоставяне. Нека да има колкото може повече кандидати, идеи, решения. Народът ще избере най-добрите от тях”.
„2016-та е решителна за въвеждане на електронното управление”, заяви още президентът и изрази надежда народните представители да подходят отговорно и към приемането на Закона за електронната идентификация.
По думите му нормализацията и успокояването на политическата ситуация в страната след две години на извънредна нестабилност дават вече своите резултати.
„Икономическата среда в страната се подобрява.
Всички основни показатели за 2015 г. показват, че икономиката е в подем. Постигнахме добър растеж от 3%.
Експортът се повиши с 12%, отчетохме 40% ръст на чуждестранните инвестиции, отбелязахме увеличаване на приходите в бюджета в размер на 2,8 млрд. лева. Безработицата спадна до 9.2 %”, съобщи той.
Държавният глава добави, че в процеса на усвояване на парите от европейските фондове през 2015 г. е постигнат най-добрият резултат. „Балансът за България от първия програмен период е повече от позитивен, като усвоихме 96% от еврофондовете и сме на плюс от над 17 млрд. лв. Това трябва да се помни и да се знае”, категоричен е президентът.
По отношение на мигрантската криза Плевнелиев повтори тезата си, че е необходимо общоевропейско решение.
Според него България е единствената държава в региона, която спазва правилата. „Доказахме, че можем да пазим границата на Европа много по-добре от много други“, каза той и добави, че осъзнаваме динамичността на процесите.
„България води балансирана външна политика. Активната и принципна политика дава своите плодове. Износът ни за Югоизточна Европа достигна 9 милиарда евро. Търговският обмен между България и Румъния се увеличи 10 пъти, със Сърбия - 6 пъти, с Турция - 2 пъти”, заяви Плевнелиев.
Той
призова за нови идеи във външната политика през XXI в.
„Европейските ценности са мир, върховенство на закона и свободи. Това са и нашите ценности”, заяви президентът и разкритикува тези политици, които противопоставят европейските и българските интереси.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!