П резидентът Росен Плевнелиев заяви, че работи за формирането на единна позиция на страната ни по кризата в Сирия и посочи, че това ще се случи преди участието му в сесията на Общото събрание на ООН в Ню Йорк.
Държавният глава каза това в отговор на въпрос след откриването на XI-та Международна конференция "Сигурността в Югоизточна Европа - в търсене на интелигентни решения" в София.
Плевнелиев коментира, че позициите на президента и на правителството по Сирия са много сходни и изрази убеденост, че следващата седмица на ниво президент и правителство ще има обща позиция.
"Имаме много сходни позиции с правителството, с министъра на външните работи, с премиера по оценката на България във връзка с кризата в Сирия. Убеден съм, че
следващата седмица на ниво президент и правителство ще има обща позиция",
каза Плевнелиев. Той изрази надежда дебатите в парламента също да приключат и парламентът да има също решение. Президентът отново припомни позицията си, че е извършено престъпление срещу човечеството и виновните трябва да бъдат посочени и наказани, както и за необходимостта от дебат, за да може България да има обща позиция.
В тази връзка Плевнелиев коментира, че от една страна се чувства потвърден, от друга - притеснен. Потвърден е заради мнението си, че е добре да има дебат в парламента, че България трябва да има единна позиция и тя може да бъде изработена в парламента. Притеснен е, защото по думите му днес има много и най-различни позиции на политици, различни интерпретации на единия към другия и нямаме единна позиция.
Плевнелиев отбеляза постигнатата единна позиция на ниво ЕС по Сирия и похвали министъра на външните работи, че България участва активно на срещата във Вилнюс и сме успели да дадем своя принос за формирането на общата позиция на Евросъюза. Той коментира не вижда разлика между позицията на ЕС и позицията на българския държавен глава отпреди три седмици.
На въпрос президентът каза, че българските служби се интегрират все по-умело и по-ефективно в евроатлантическото семейство и даде пример с резултатите по разследването на атентата в Сарафово и работата им с чуждите служби.
Плевнелиев апелира да се осигури необходимото финансиране за сектор "Сигурност" и за отбрана,
за да може всеки правилно да планира и да изгражда способности в интерес на нацията. Според президента е добре да се върнем към вече приетите решения, заложени и в Бялата книга за отбраната и въоръжените сили, и да се осигури необходимото финансиране от не по-малко от 1,5% от БВП за отбрана, както и за се осигури необходимото финансиране на ДАНС и другите служби. Нека да си даваме сметка, не само България, но и други страни от ЕС и НАТО, че намалените поради икономическата криза бюджети на отделните институции в сектор "Сигурност" могат да доведат в дългосрочен аспект до застрашаване на сигурността на нацията и на европейските граждани, посочи Плевнелиев.
Свидетели сме на една драматична и много динамична промяна в средата за сигурност, която може би е уникална в цялата история на човечеството и тя е провокирана от глобални трансформации, които текат, каза Плевнелиев. В съчетание с появата на нововъзникващи заплахи и рискове, тези промени се характеризират и с все по-голяма непредсказуемост, посочи той.
Председателят на ДАНС Владимир Писанчев каза, чe балансът на рисковете при оскъден ресурс за противодействие е сложна задача и изисква непрекъснато наблюдение на средата и сериозен анализ.
"В условията на икономическа криза държавата разполага с ограничен ресурс за изпълнение на функциите си. В тази връзка сред приоритетите на ДАНС ще продължават да бъдат посегателствата върху бюджета и механизмите за ефективно разпределение на държавни средства и средства от програмите на ЕС", добави Писанчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!