Това заяви президентът Росен Плевнелиев в отговор на въпрос пред журналисти в село Рибново, което посети по време на днешната си обиколка в Благоевградска област.
Сигурен съм, че партньорите ни в Брюксел ще приветстват тази много сериозна стъпка на България към справедливост и работещи в интерес на гражданите институции, каза още държавният глава.
По думите му обаче сега идва по-важната задача.
След като имаме закон, трябва да го облечем в работещи механизми и комисия, която може професионално и компетентно да си свърши работата, смята Плевнелиев.
Убеден съм, че България е на прав път и това ще бъде оценено от Брюксел, допълни президентът.
По повод на коментираната през последните дни тема за административната реформа и децентрализацията на администрацията, Росен Плевнелиев заяви, че е много важно децентрализацията да се случи, но тя трябва да е част от концепция и логическа последователност от действия, коментира президентът.
За мен е приемливо, каза той, агенциите да са разпръснати из страната. Но за мен също така е много важно министерствата да останат в София, допълни държавният глава.
По-рано днес министърът на правосъдието Диана Ковачева съобщи, че
приетият късно снощи закон е обсъден днес на среща между премиера Бойко Борисов и дипломати.
Посланиците трябва да бъдат информирани за това, че първата стъпка е направена, законът е приет и следва работата по организиране на самата комисия, нейното избиране от Народното събрание и законът почва да работи, коментира министърът.
В отговор на въпрос тя отбеляза, че законът ще започне да работи 6 месеца след обнародването му, защото е необходимо да се извърши процедурата по избор на самата комисия, и че е необходимо да се довършат висящите производства, които иначе ще бъдат прекратени.
Министър Ковачева отбеляза, че прагът от 250 000 лв., над който ще трябва да се доказва имуществото, е разумен праг, който гарантира, че законът няма да бъде насочен срещу обикновените хора, а срещу извършители на тежки престъпления или сериозни административни нарушения, които генерират облаги.
Посланикът на Дания у нас Коре Ерхард Янсон заяви, че приемането на този закон е нещо много добро и за България, и за Европа. По думите му страната ни има нужда от такъв закон.
Не бих могъл да обсъждам подробностите на закона, хората трябва да го изучат, държавите членки на ЕС и Европейската комисия също трябва да го изучат, каза Янсон в отговор на въпрос. Той припомни, че Комисията от доста време иска страната да приеме такова законодателство и това се вижда и в последния доклад за България.
Министър Ковачева отбеляза, че това е смела и добра практика, която може да бъде представена успешно и в други държави, и да бъде използван моделът на България. Тя уточни, че България от своя страна следва модела на други европейски държави и на САЩ.
По-рано днес в специално изявление посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик поздрави правителството на България за приемането на новия Закон за отнемане на незаконно придобито имущество.
Едно силно законодателство, позволяващо конфискация без осъдителна присъда, е съществен инструмент в борбата с организираната престъпност и по тази причина има подкрепата на САЩ, заявява посланик Уорлик. Надявам се, че приложението на новия закон ще започне възможно най-скоро, отбелзва още той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!