Нападението срещу бившия лидер на ДПС Ахмед Доган не е просто посегателство срещу самия лидер или срещу самата политическа сила, а е посегателство срещу демократичните ценности в България.
Това каза президентът Росен Плевнелиев на пресконференция по повод една година от встъпването си в длъжност.
Президентът определи нападението срещу Доган като недопустим акт на посегателство.
Като президент, който работи за единството на нацията, ще следя отблизо реакциите по този случай и ще направя всичко по силите си, за да успеем да предотвратим изострянето на политическото напрежение в страната, отбеляза Плевнелиев. Той посочи, че ще действа рационално, а не емоционално.
Вярвам в институциите, затова нека да оставим компетентните органи да си свършат работата, заяви Плевнелиев.
На следващия Съвет по национална сигурност ще бъдат разгледано нападението срещу Доган.
Той ще се състои на 5 февруари, включена е и извънредна точка за обсъждането на атентата срещу бившия лидер на ДПС.
Терористичният атентат на летище Сарафово и атентатът срещу лидера на ДПС Ахмед Доган са изключително негативни за развитието на България и със сигурност ще маркират по този начин и настоящата година, коментира още президентът.
Той призовава всички политици в България да не използват нападението срещу Доган за предизборни цели. Президентът посочи, че ако този акт на посегателство срещу демократичните ценности в страната бъде използван в предизборните кампании на опозицията, ще е много опасно и безотговорно.
Той обясни, че веднага е разговарял лично с Ахмед Доган и имал възможността да изрази своята чисто човешка оценка на ситуацията. Поздравих и новия председател на ДПС Лютви Местан, като му пожелах успех на политическата сцена в работата му на лидер на една голяма политическа партия, добави Плевнелиев. Той смята, че са
допуснати слабости в работата на НСО
при нападението срещу лидера на ДПС. "Аз считам, че са допуснати слабости и със сигурност ще се предприемат мерки", каза Плевнелиев. Той каза, че НСО, която е на негово подчинение, е обект на много сериозен анализ."Недопустимо е да може случаен човек да влезе на висш форум на партия и да насочи пистолет от много близка дистанция", каза Плевнелиев.
Той е разпоредил на директора на службата Тодор Коджейков да изготви пълен доклад по случая, а на свикания за 5 февруари Консултативен съвет по национална сигурност (КСНС) ще бъде взето политическо решение по въпроса.
Надявам се политицитe да последват моя пример и на следващите парламентарни избори да внимават какво обещават, както и да направят обещанията си публични, посочи Плевнелиев.
Президентската институция зададе надпартийна политика, която посочва проблемите, предлага решенията и търси резултатите. Не обещахме всичко, но поетите ангажименти стана публични още в първия ден, посочи президентът. Той даде пример за успешни започнати инициативи - провеждането на месеца на политическите консултации, както и стажантската програма към Комисията по помилванията
Той обеща да продължава да работи за независимостта на президентската институция, за морала и за доброто име на политиката, която тя води. Като успех президентът посочи и реформата в сектор „Сигурност", която е в процес на осъществяване.
Досега НРС, НСО работиха без законова рамка и „на парче", заяви Плевнелиев.
През измилата година успяхме да направим така, че Консултативния съвет по национална сигурност да заседава по ясни правила, след като 18 години работи без липса на такива, което също е доказан успех за нас, посочи още президентът Плевнелиев.
Категорично заявявам, че
до мен не е достигал доклад, в който да се казва, че организацията "Хизбула" има участие в атентата на летище "Сарафово",
заяви Плевнелиев. По време на Съвета по национална сигурност ще бъде обърнато специално внимание на терористичния акт, каза президентът. Очаквам външния министър и министърът на вътрешните работи да представят на 5 февруари доклади по разследването на атентата, за да може да се намери отговор на много въпроси, които поставя този негативен акт на насилие, каза президентът.
Манипулирането на историята и политиката, която води Скопие, са опасни, защото дават илюзията за велико минало, но не и за добро бъдеще, заяви още Плевнелиев.
Той посочи, че България подкрепя Македония и изпитва най-добронамерени и добросъседски чувства към нея. Един от приоритетите на президентската институция за настоящата 2013 г. е именно подписването на договор за добросъседство между България и Македония.
Този договор ще бъде изготвен на базата на Декларацията за добросъседство между двете държави от 1999 г. „За съжаление, към този момент тази декларация не се изпълнява от управляващите в нашата съседка", заяви Плевнелиев и изрази надежда договорът за добросъседство да бъде сключен в максимално бърз срок, защото това ще работи за доброто и на България, и на Македония.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!