Това беше припомнено на среща на президента Росен Плевнелиев с вицепремиера на Държавата Катар Абдула Хамад ал Атия през втория ден от форума на ООН за устойчиво развитие "Рио+20", съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Катарската страна е набелязала пакет от конкретни проекти, като в момента се извършва анализ на всеки един от тях преди да се вземе решение за конкретни действия.
В областта на земеделието катарският бизнес проявява особен интерес към производството на храни и розово масло. Катар е богат на енергоносители и минерални суровини, но оскъдните водни запаси не позволяват производството на хранителни продукти.
Изграденото доверие на най-високо държавно равнище, географската близост на двете държави и конкурентните цени правят българската продукция предпочитана, коментира катарският вицепремиер Абдула Хамад ал Атия.
Катарската страна ще получи необходима подкрепа от държавните институции при реализацията на нейни проекти в България, увери президентът Плевнелиев. Държавният глава беше категоричен, че инвестициите отиват там, където има сигурност и стабилност, а България може да предложи и двете условия на катарския бизнес.
президентът Плевнелиев предложи България, Унгария и Австрия да подготвят първия пилотен проект по Дунавската стратегия, чрез който да се открият възможностите на Стратегията за конкретни действия.
Двамата президенти се договориха да насърчат следващите стъпки в тази посока, съобщи прессекретариатът на президентството.
Росен Плевнелиев и Янош Адер споделят позицията, че Европейската комисия не трябва да намалява средствата за кохезионната политика, тъй като тя е политика за растеж и чрез нея се подпомага развитието на регионите.
Обсъдено е било развитието на събитията в Гърция, като е било подчертано, че подкрепата за южната ни съседка трябва да бъде съпътствана от сериозни реформи от страна на новото гръцко правителство.
Плевнелиев и Адер да обсъдили и положението на българското малцинство в Унгария. Според президента Плевнелиев, отношението към българската общност там е пример за толерантност и подкрепа от страна на местните власти. Унгарската държава подкрепя различните инициативи и програми на българското малцинство, насочени към запазването на неговата езикова и национална идентичност.
Очаква се подписването на споразумения за сътрудничество в областта на културата и образованието да внесе нова динамика в двустранните отношения, беше подчертано още по време на срещата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!