С лужебното правителство работи за произвеждането на свободни и честни избори, но не по-малка отговорност за прозрачността на изборния процес носят политическите партии, които се борят за доверието на българските граждани.
Това е заявил президентът Росен Плевнелиев на среща с представители на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, съобщи прессекретарията му.
Държавният глава запознал представителите на ПАСЕ, които ще съблюдават изборния процес на 5 октомври, с предприетите мерки за гарантиране на честността на вота. В съобщението се посочва още, че държавният глава отчел постигнати конкретни резултати за вече задържани лица, уличени в опити за купуване на гласове.
Плевнелиев подчертал, че със своето поведение в предизборната кампания, политическите сили оказват силно влияние върху обществените настроения.
"За България е особено важно да преодолее крайното противопоставяне и междуличностната конфронтация
на партийните лидери през последните две години. Това може да бъде постигнато само чрез съгласие по важните за обществото реформи в сферата на енергетиката, здравеопазването и пенсионната реформа и само така можем да очакваме стабилност и висок икономически растеж", категоричен е той.
По думите на президента правото на участие на българските граждани в изборния процес, независимо от това дали живеят в страната, или в чужбина, е гарантирано от Конституцията и ще бъде уважено. Той е уверил представителите на ПАСЕ, че за първи път след демократичните промени ще бъдат открити 428 избирателни секции в 59 страни, в чужбина, в отговор на заявеното желание за участие в изборите от сънародниците ни зад граница.
Росен Плевнелиев благодарил за доброто сътрудничество на България с ПАСЕ през изминалите две десетилетия.
"Не крием проблемите си, истинските приятели винаги помагат за решаването им, казват истината и са готови да признаят постигнатите резултати", отбелязал президентът.
По време на срещата представителите на ПАСЕ отправили към държавния глава редица въпроси, свързани със състоянието на банковата система в България, възможностите на етническите малцинства да участват в изборния процес, перспективите за подобряване на Изборния кодекс и други.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!