П резидентът Росен Плевнелиев е готов да инициира промени в Конституцията. Според него обаче корекции не трябва да се правят на парче и дебатите по темата трябва да продължат.
„Когато има ясна причина да сезирам Конституционния съд, ще го направя”, допълни Плевнелиев.
„Ако институциите се изолират и една от властите се опита да властва над другите, няма как да се получат нещата. Трите власти трябва да могат да работят заедно и трябва да има баланс и взаимен контрол”, каза държавният глава в края на гражданския форум на тема "Ефективна и справедлива съдебна система".
"Като президент не бягам от проблемите на своята нация. Обещал съм да бъда полезен. България през 2007 г. направи своя съзнателен избор да бъде член на ЕС, това и ни задължава в годината на гражданите ние да адресираме реалните проблеми, пред които сме изправени", заяви Плевнелиев.
Президентът предложи всеки месец да се коментират предстоящите законодателни промени. Той постави въпросите за оценката на въздействие на законите, прозрачност на законодателния процес.
"В България никой не вярва да се появи поредният месия на бял кон и да ни реши проблемите”, обобщи държавният глава.
Според Плевнелиев решението на парламента за удължаване на мораториума върху продажбата на земя на чужденци до 2020 г. е погрешно решение,
което създава негативен имидж на държавата, ще отблъсне инвеститорите и цената му ще се плаща от българските данъкоплатци, тъй като подобни решения се наказват по специална процедура от ЕС. Плевнелиев посочи също, че е крайно непродуктивно и не е добре една държава да се отказва от приоритетите си, от подписите си чрез най-висшия орган - българския парламент, и така да дадем знак на целия свят и на ЕС, че не изпълняваме поетите от нас международни ангажименти.
На въпрос дали ще сезира Конституционния съд за мораториума държавният глава коментира, че това е процедура, в президентството има правен съвет, експерти и по темата ще се работи в следващите дни.
Омбудсманът Константин Пенчев, който също взе участие в дискусията, посочи, че нужда от ефективна, независима и прозрачна съдебна система имат политиците, бизнесът и най-вече гражданите. "Политиците, защото когато една съдебна система е твърде любезна с управляващите, тя е твърде нелюбезна с опозицията, а сме виждали "този филм" - как управляващи и опозиция се сменят. Бизнесът - защото когато една съдебна система е корумпирана, никога не знаеш кой ще плати повече от теб и ще спечели делото и най-вече хората, защото гражданите имаме нужда от ефективна работеща съдебна система, прозрачна, почтена", каза Пенчев.
Според омбудсмана политиците консенсусно заедно с гражданското общество трябва да направят реформата в съдебната система. Трябва заедно да направим тази болезнена реформа, каза Пенчев като не се съгласи с мнението на президента, че за това няма нужда от революции.
„Вече е доста късно, твърде много отлагахме, твърде много туморни образувания има по "снагата" на съдебната система. Трябва да режем много надълбоко, може би дори да рестартираме параграф 5 от конституцията и тази реформа трябва да бъде направена", каза Пенчев. Омбудсманът отправи призив президентът да упражни правото си да сезира КС, да намери със своите юристи формулата как да се поиска КС да преосмисли опасната по думите му практика в решение 3 от 2003 г. , с която съдът спира възможността обикновено народно събрание да прави промени в конституцията за съдебната система.
Според Пенчев трудно може да се постигне сега реформа в съдебната система, ако се позоваваме само на Велико народно събрание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!