Не трябва да се прибързва със свикване на Велико Народно събрание.
Това каза пред журналисти президентът Росен Плевнелиев, предаде Агенция "Фокус".
По думите му такова решение трябва да бъде добре обмислено и преди това трябва да бъде постигнат консенсус какво искаме да променим в Конституцията.
Приветствам усилията на всички да търсим решения, но най-важните решения, които са свързани с ВНС и с промени в конституцията, трябва да се подготвят добре, каза президентът и допълни, че за това е необходим обществен консенсус и достатъчно много време.
Държавният глава посочи, че Великото народно събрание е инструмент, който е много краен и трябва добре да се борави с него.
Росен Плевнелиев коментира, че често се вторачваме върху техниката на правенето на нещата - заливат се хората със закони, вярваме, че едно ВНС сега ще пренареди всичко и ще стане много по-добре.
Истината е, че не техниката е важна - велико или невелико, този или онзи закон, важно е съдържанието, посочи президентът.
Истината е, че законите ни в момента са европейски и че голямата промяна зависи от милиони български граждани и от техните политически представители, каза още държавният глава.
Дълбоко вярвам, че олигархичните зависимости в България могат много лесно да бъдат преборени без Велико народно събрание, както и че спазването на законите, правилата и ефективната система на правораздаване не зависи толкова много от ВНС, заяви президентът Плевнелиев.
Вярвам, че президентска република не е решение за България, каза още той. Според президента ни трябват поне две години на тежък труд за постигане на точните текстове, ясните корекции в конституцията и консенсус по тях преди да се свика ВНС.
Президентът апелира да си дадем сметка, че ВНС означава 400 депутати, които нямат срок на мандата.
Депутатите могат да стоят и 10 години в парламента, защото трябва да отговорят на един единствен въпрос - какви да бъдат промените в конституцията
Ако това не е подготвено добре, ще вкараме държавата в огромен хаос, посочи Плевнелиев.
На въпрос за подписката с искане за отстраняване на държавния глава, президентът Плевнелиев коментира, че политическата система в България и в ЕС е базирана на политическия плурализъм и на правото на всеки гражданин и политически субект да започнат инициативи, да дават оценки и да изразяват свободно волята си и допълни, че той уважава това право.
Президентът обаче изрази надежда, че хората, които ще сложат подписа си под тази инициатива, не са се поддали на политическата пропаганда на една или друга партия, а са прочели неговото изявление и след това сами ще дадат своята оценка.
Росен Плевнелиев изтъкна, че с действията си е доказал, че е независим. Той припомни подкрепата си за провеждане на референдума за ядрената енергетика и за февруарските протести, за които срещна критики и имаше недоволни политици. Припомни също, че критики към президента имаше и при назначаването на служебното правителство.
"Не е новина, че президентът е независим. Надявам се обаче всички български граждани да разберат, че основният призив, който отправих в моето послание, беше да не се бойкотира гласът на народа, да се вслушат в гласа на народа, той да не се разделя и да работим за обединение, каза Плевнелиев.
Президентът посочи, че основната цел, която си е поставил с изявлението, е да се поставят на дневен ред проблемите на нацията. Моето отношение към нацията е много честно като посочвам проблемите и не ги крия, каза Плевнелиев.
Той изрази увереност, че дава пример не за повърхностно даване на оценки, а за влизане в дълбочината на проблеми и за търсене на устойчиво решение.
Във връзка с писмото на посланиците на Франция и на Германия у нас с позиция за ситуацията в страната,
президентът коментира, че посланиците на ЕС са част от нашето семейство, те са големи приятели на България и техният глас е важен,
и вместо по думите му повърхностно да се дават оценки, е добре по-скоро да се вслушаме в техния глас. Плевнелиев допълни, че те казват нещо много важно - че демокрацията в ЕС се базира на три основни принципа - независими медии; система на правораздаване, която раздава справедливост; и пазарна икономика, а не олигархична.
Тези три основи, на които стои всяка държава в ЕС, трябва да бъдат и здравите фундаменти на българското общество, посочи президентът. Държавният глава каза, че решението за нацията не може да дойде от Брюксел, а българският народ и политически елит сами ще си го изработят.
Сами ще изковем своята демокрация, за да можем да я пазим и да я обичаме, а тя в момента има тумор, заболяла е, това го виждат всички, посочи Плевнелиев. Той отново отбеляза, че зависи от политическата воля на всеки да застане с позиция.
Зависи от много политически лидери, включително и от мен - слагам и себе си в тази категория и не се дистанцирам от качеството на политическата среда днес в България, тя е такава, каквато сами сме я направили и ще бъде такава каквато сами я постигнем, каза Плевнелиев.
Президентът посети днес Националната гвардейска част по повод на празника й - 12 юли и 134-та годишнина от създаването на българската гвардия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!