Непосредствено преди Венета Марковска да положи клетва като конституционен съдия, президентът Росен Плевнелиев напусна церемонията.
По закон държавният глава трябва да присъства при полагането на клетва на конституционните съдии.
Прекъсвайки церемонията, Плевнелиев заяви, че
негов дълг е да не допусне Конституционният съд да се превърне в заложник на лични интереси.
Призовах няколко пъти конкретен кандидат да се оттегли, каза Плевнелиев и допълни, че не може да допусне доброто име на съда да бъде поставено под въпрос.
Плевнелиев е получил писмо от Прокуратурата по отношение на съдия Венета Марковска, стана ясно от изказването му.ю
"Получих писмо от Прокуратурата, което ме прави още по-убеден в решението си днес да не присъствам на клетвата на последния от новите кандидати. Още повече, че самият той поиска да не се закълне, докато не се разчистят всички обстоятелства около сигналите и информациите, които са налични", заяви президентът.
"Считам, че е мой дълг да не допусна превръщането на Конституционния съд в заложник на лични интереси и да бъде подкопано доверието на гражданите в институциите, тъй като ще има единствено негативни, както в България, така и извън страната, последствия", каза Плевнелиев.
След изказването си президентът напусна заседателната зала на КС, като пожела успех на вече заклелите се трима нови конституционни съдии.
Така церемонията завърши, без Марковска да положи клетва.
По този повод конституционни съдии обясниха, че според Закона за КС новоизбраните членове полагат клетва само в присъствието на президента. В този момент Марковска попита: "Ами аз?" Беше й обяснено отново, че в отсъствието на президента церемонията не може да продължи.
Единственото, което Марковска заяви, е "че няма да се откаже".
Малко по-късно независимите депутати, издигнали кандидатурата на Марковска, заявиха, че се готвят да оспорят действията на президента през Конституционния съд, а тя самата щяла да търси правата си в съда.
Така новите членове на Конституционния съд са
Георги Ангелов, съдия от Върховния административен съд - избран от съдебната квота, бившият главен прокурор Борис Велчев, посочен от президента и избраните от Народното събрание - Анастас Анастасов.
По-рано днес Висшият съдебен съвет (ВСС) освободи Венета Марковска от длъжностите й на зам.-председател и на съдия във Върховния административен съд.
Тя поиска да бъде освободена, тъй като трябваше да положи клетва като съдия в Конституционния съд. Марковска внесе молба в Съвета искането й за даване на оставка да бъде гласувано преди 11.00 часа, когато беше церемонията в Конституционния съд (КС).
Осемнайсет от членовете на ВСС гласуваха "за" освобождаването й от длъжност, двама бяха против и двама се въздържаха. По искане на председателя на ВАС Георги Колев молбата на Венета Марковска бе разгледана след номинирането на председателя на Окръжния съд в Пловдив Сотир Цацаров за главен прокурор.
Бойко Борисов коментира по-късно постъпката на президента Плевнелиев като "мъдър и добър ход"
Помолил съм юристите да проверят дали това е възможно и парламентът да преразгледа своето решение, каза Борисов.
От казуса "Марковска" загубиха всички. Никога не съм я защитавал,
заяви вътрешният министър. Знаете каква беше позицията на ГЕРБ, а оттук нататък как ще се развие този процес, не е от моите компетенции, посочи той. Разчитаме на бързо решение на този казус, подчерта министърът. На въпрос дали това хвърля петно върху България, той каза, че "петно" е силно казано, тъй като страната ни се опитва да изпълнява европейските критерии и ангажименти.
Искам да поздравя Наско Анастасов за встъпването му в длъжност като конституционен съдия и всички, които положиха клетва като конституционни съдии, отбеляза Цветанов. Неприятно е всичко това, което се случва - с днешната ситуация се надяваме на по-бързо решение на този казус, за да можем да се концентрираме върху основните политики, които прави както правителството, а и съответните други институции - да се занимават с дейностите, които са им възложени, посочи министърът.
Страната ни полага максимални усилия, за да решава наслагвани проблеми, да изпълнява препоръки от Европейската комисия и да правим политики за развитието на страната, коментира той. Тази тема ни отклонява от ежедневните проблеми, които трябва да решаваме всички институции. Обществото се интересува от това какво прави правителството и какво приема българския парламент.
На въпрос дали трябва нова процедура за избора на Марковска, той каза, че не е компетентен. Каквото и да кажа сега, всеки ще го интерпретира различно и утре ще ми зададете въпроса - защо защитавате Венета Марковска, заяви Цветанов.
От проверката под името, което стои под сигнала за Марковска, който беше внесен в парламента, не стои реално лице, което да е подписало документа, информира министърът. От това следва, че всеки един може да напише всичко и да се подпише под някакво друго име, което не е неговата самоличност, добави той.
Съдебната система е особено лоша и за местния бизнес, и за чуждестранния-
съдебната система, корупцията в съдебната система и въобще организацията на съдебната система, каза вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков. "И днес имаме примери за това как съдебната система ни излага като държава", добави той. Съдебната система е важна за бизнес климата. Ако идва инвеститор, особено отвън, не дай си Боже, ако в сделката стане някакъв проблем, винаги се опира до съдебната система, отбеляза Дянков.
По думите му това е прагът, върху който се оценява дали бизнес средата е добра или не. Ако имаш съмнения, че тази система е неефективна, бавна, корумпирана и т.н., голяма част от другата бизнес среда - регулациите, всъщност са второстепенни", посочи министърът на финансите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!