Надявам се, след като българският народ вземе своето мъдро решение и посочи със своя тежък глас кои ще бъдат печелившите на следващите избори, бързо да се състави правителство, защото протестите в България промениха дневния ред на държавата и на партиите, каза
"Служебното правителство работи добре, изпълнява своите ангажименти. Предстоят много тежки политически сблъсъци в периода 12 април - 12 май", заяви държавният глава.
Вътрешнополитически проблеми в европейски страни предопределят кампании срещу България, заяви българският президент.
Той припомни, че дълго време Холандия беше единствената държава, която имаше задръжки от гледна точка на приемането на България и Румъния в Шенген. "Ние всички знаем, че това се базираше на вътрешнополитически проблеми в Холандия", каза Плевнелиев.
"Не бива да допускаме вътрешнополитически проблеми да се отразяват на спазването на европейската солидарност и на това, което ние всичките сме решили, че ще правим заедно. И затова ние сме благодарни на Унгария, която ни разбира и ни подкрепя именно в това. Инвестирахме здраво в границите, пазим ги по най-достойния начин. Ние действаме национално отговорно, очакваме Европа да действа солидарно. За съжаление, вътрешнополитически проблеми възпрепятстват този процес", каза Плевнелиев.
Той отбеляза, че няма доказателства за наплив от българи и за проблеми.
"Въпреки това, днес във Великобритания имаме другия проблем – че министър-председателят на Великобритания и властите там стартираха една, за нас, неприемлива кампания. Затова ние вярваме в европейската солидарност и отговорност.
Ако има проблем, той се посочва и се решава. Ако има проблем в България с Шенген, посочете го и ще го решим. Ако има проблеми с ромско нашествие от България и Румъния във Великобритания, ще го решим. Вътрешнополитически проблем, за съжаление, по-скоро предопределят подобни кампании, срещу които ние, разбира се, се борим", каза президентът Росен Плевнелиев.
Унгария покани България да се включи в проекта за свързване на енергийната мрежа на централноевропейските страни.
Президентът на Унгария Янош Адер каза днес на съвместна пресконференция с президента Росен Плевнелиев, който е на официално посещение в Будапеща, че свързването на енергийните мрежи на Унгария със Словакия, Чехия и Полша би могло да се продължи на югоизток с включването на България.
Президентът Плевнелиев посочи, че страната ни приема поканата за сътрудничество в разширяването на енергийната мрежа към България и Румъния.
Сътрудничеството в енергетиката и енергийната сигурност, въпроси от дневния ред на ЕС, задълбочаване на двустранните икономически връзки са били сред основните теми, обсъдени от президентите Плевнелиев и Адер.
Била е коментирана също обстановката в България и причините за изострянето й.
Президентите изтъкнаха важността на диверсификацията на енергийните доставки. Росен Плевнелиев посочи, че двете страни в миналото са платили немалка цена на монополно господстващи компании и заяви, че мерките за диверсификация са стратегически приоритет за него като президент.
Плевнелиев отбеляза, че България вече работи за газов интерконектор към Сърбия и изгражда газова връзка към Румъния.
България и Унгария заявиха подкрепата си за реализиране на проектите НАБУКО и "Южен поток".
Президентът Плевнелиев посочи, че България подкрепя усилията на ЕС за пазарна либерализация в сферата на енергетиката, но допълни, че страната ни се е забавила с въвеждането на третия либерализационен пакет и днес това е една от причините да има проблеми с високите цени на тока и парното.
България в момента пише своето домашно за диверсификация, каза Плевнелиев и допълни,че се подготвя пакет от законови промени, които ще влязат до два месеца в следващото 42-ро Народно събрание.
Президентът Адер отново изрази подкрепата от страна на Унгария за присъединяване на България в Шенгенската зона, а Плевнелиев изрази очакване много скоро двуетапното присъединяване на България и Румъния към Шенген да се случи.