Президентът Росен Плевнелиев очаква от кандидатите за главен прокурор концепции и отговори на въпроси.
"Не е необходимо сега да се фокусираме върху човека, а върху концепцията, върху отговорите на хиляди въпроси, които трябва да бъдат зададени", каза Плевнелиев пред журналисти.
"Аз не бих се фокусирал върху само тези трима кандидати. Ако те се окажат неподходящи в хода на дебатите, ако те не извадят правилните концепции, тогава може да има втора фаза, трета фаза. Радвам се, че са трима, пожелавам си оттук нататък много силен дебат, много зададени въпроси и конкретни и ясни отговори. Тогава, разбира се, ще се вземе правилното решението", каза президентът.
"В момента моят съвет би бил към всички - нека да дадем всичко от себе си, за да има предпоставки за дебат. Тези кандидати сега просто трябва да излязат пред камерите със своите концепции, със своята визия. Те трябва да говорят, да дават интервюта. Трябва да им бъдат задавани много въпроси. Сега е моментът неправителствените организации, както и всеки, който има мнение по въпроса, да излезе и да го каже. Необходими са дебати, необходими са концепции, необходими са идеи и тяхната защита. Само тогава ние ще можем да изберем правилния кандидат", каза още Росен Плевнелиев.
На въпрос за идея на независим депутат за поправка в закона, според която да не е задължително президентът да присъства на клетвата на конституционните съдии, държавният глава каза, че със своите действия е застанал плътно зад Конституцията и ще продължава да го прави и в бъдеще.
В парламента също носят своята отговорност, каза Плевнелиев и допълни, че е крайно време парламентът отново да излезе напред и да направи своя дебат публичен с различни кандидатури за член на Конституционния съд.
Според Плевнелиев изборът не трябва да бъде плод на партийни договорки, важно е да бъде плод на различни кандидатури, дебат в парламента, и най-добрият да продължи напред.
Президентът изрази притеснение от дебата, че може би няма да има Оперативна програма "Наука и образование"
в следващия програмен период – 2014 - 2020 г.
"Считам, че това е важно и искам да окуража правителството наистина да обърнат внимание и да програмират следващите еврофондове така, че да има самостоятелна, отделна ОП "Наука и образование". Това ще помогне на най-важното в България – на таланта и на моженето", каза Плевнелиев, който днес присъства на откриването в
Техническия университет в София на седмица, посветена на информационните технологии.
България е индустриална сила и благодарение на визията и на планирането чрез "България 2020" можем да се позиционираме като най-успешните и най-силните в региона, каза още той и подчерта, че за това ни трябва валутата на бъдещето, а тя е човешкото знание.
"Това беше моето послание днес, когато в този забързан свят, ние можем да се позиционираме по пътя на технологиите, на индустриите и на човешкото знание, ние много бързо ще се развиваме напред. Фабриките в света се препозиционират. За някои от тях Китай вече е скъп, търсят нови местоположения и България тук може да играе много сериозна роля. Трябва ни обаче симбиозата между държава, която създава платформа и механизми за коопериране и развитие, бизнес, който е предприемчив, университети, които работят заедно с бизнеса и произвеждат съответните кадри и технологии. Аз съм сигурен, че България е на прав път, но искам да постигнем повече", заяви президентът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!