П резидентът Росен Плевнелиев призова политическите лидери да спрат партизанския подход и езика на омразата.
"Наблюдаваме в последните дни етническа ескалация на напрежението. Няма как, като държавен глава, аз да бъда спокоен тогава, когато се извършва посегателство върху религиозни храмове в България. За мен е изключително важно да се гарантира граждански, етнически и религиозен мир в нашата държава", каза Плевнелиев след среща с лидерите на ДПС, която е в рамките на провеждания по инициатива на държавния глава "месец на политическите консултации" с парламентарно представените политически сили.
"За съжаление, етническата конфронтация в България е една много грозна част и се надявам да не бъде част от нашето ежедневие, а да бъде изключение. За съжаление, тя е следствие на нагнетяването на напрежение, агресия и използването езика на омразата, включително от политически водачи и лидери. Много е важно, да се излезе с аргументи.
Моят апел е за толерантност, за добър пример от страна на политическите лидери, а не за партизантски подход и използване езика на омразата. Нека политическите лидери да бъдат пример за уважение към различните, а не за противоборство на всяка цена", каза още президентът Росен Плевнелиев.
Няма развитие за нито една страна, която не е осигурила гражданския мир и етнорелигиозния мир,
коментира лидерът на ДПС Лютви Местан след срещата.
Местан каза, че от ДПС са изразили пред президента очакване, ако развитието на ситуацията в страната наложи това, президентът да инициира свикване на КСНС по въпросите на етническия мир.
От ДПС изразиха и надежда 19 февруари - Денят на Апостола, да не се използва за реализиране на партийни цели и за ескалиране на напрежението. Апостолът е знаме на всички български граждани и той не може да бъде експлоатиран като знаме на крайния национализъм, още повече като основание да се разгръщат ксенофобски, антисемитски настроения, каза Лютви Местан.
Той посочи, че ДПС ще подкрепят днес инициативата на председателя на парламента Михаил Миков Народното събрание да гласува нарочна декларация във връзка с ескалацията на напрежение на етническа, религиозна и политическа основа през последните дни. От ДПС са съгласни с предложението да се постави нарочен акцент за отговорността и на политическите сили, на първо място парламентарно представените, и всички да се разграничат от неприемливи изказвания, които звучат провокативно, могат до доведат до противопоставяне на български граждани и които биха могли да засегнат конституционно заложения принцип за единство на българската нация, каза Местан.
Председателят на ДПС благодари на президента Плевнелиев за инициативата "месец на политическите консултации". Като посочи, че страната изживява месеци на остра политическа конфронтация, Местан каза, че заседанията на КСНС и консултациите на президента с партиите са сред малкото институционализирани форми на диалог между политическите различия и между институциите.
На въпрос за Изборния кодекс Плевнелиев каза, че следи внимателно дебата в парламента и в президентството ще се отнесат много сериозно към дебатите за това кое и как може да бъде подобрено и как държавният глава да реагира с оглед на кратките срокове, които има.
Президентът изрази притеснение, че
България няма да може да изпълни едно от основните искания на Венецианската комисия -
изборното законодателство да се променя и приема най-късно една година преди изборите. За съжаление сме свидетели отново на едно надбягване в много кратки срокове с времето, където като държавен глава ще се отнеса много отговорно към своето право на вето, за което съм обещал на българските граждани, че ще налагам само прозрачно и с ясни аргументи, коментира Плевнелиев.
В отговор на въпрос за възможността за предизборна агитация на майчин език, президентът изрази позицията си, че избори в България трябва да се правят на официалния език в държавата - българския.
Попитан за изказването на депутата от ДПС Хюсеин Хафъзов по време на дебатите за кодекса, Лютви Местан каза, че проблемът с изказването е в начина, по който е било разбрано - че имената, които са били споменати са били възприети едва ли не като имена на небългарски граждани. Лидерът на ДПС каза, че Хафъзов е цитирал имена на четирима български граждани, които са пострадали от тоталитарния режим в името на борбата за права и свободи на всички граждани.
Поради реакцията Местан обаче коментира, че когато става въпрос за толкова деликатна тема, е хубаво езикът ни да бъде една идея по-прецизен, за да се избегне рискът от грешно разбиране.
Плевнелиев каза още, че ще апелира в обръщението си към парламента, което се планира за март, за това изборите да се проведат по един цивилизационен начин, да има активен и честен дебат по европейския дневен ред, а не да се стига до ескалация на напрежението, да се отменя европейския дневен ред и да се влиза в партийно противоборство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!