П резидентът Росен Плевнелиев апелира към правителството така, както министъра на външните работи, така и министърът на отбраната, когато се върне от Брюксел, да обясни и да даде цялата конкретика по въпроса за заявеното от САЩ намерение да разположат своя военна техника в шест страни от Източна Европа, сред които и България, "за да бъдем спокойни какво точно, как и защо ще се случи".
"Всичко, което се планира е плод на отдавна договорени правни инструменти
между България и партньорите ни в НАТО, както и между България и САЩ", обясни още държавният глава.
"Моята молба е да не избързваме", каза Плевнелиев и припомни, че днес и утре в Брюксел има среща на министрите на отбраната на страните от НАТО, където ще има дебат и по конкретиката на този въпрос. Затова президентът апелира да се изчака завръщането на министъра на отбраната Николай Ненчев в България и той да даде информация по въпроса от срещата в Брюксел.
Във вторник министърът на отбраната на САЩ Аштън Картър направи изявление, според което Съединените щати ще прехвърлят общо 250 танка, артилерийски установки, БТР-и и други военни съоръжения в шест страни от Източна Европа, сред които и България. По-късно военният министър Николай Ненчев обяви, че към страната ни до този момент не е отправяно официално предложение за разполагането на американска техника и персонал.
Той заяви, че му се иска в дебата да не се изпадне в ситуацията, в която бяхме преди три месеца, когато
"липсата на добра комуникация доведе до това ,че "компютрите станаха компоти",
визирайки темата за създаване на координационен център на Алианса в София.
"Тогава едно легитимно решение на НАТО, взето в пълен консенсус от 28 държави-членки, което беше добре обяснено и не беше изненада за никого, доведе до това, че в България "започна" изграждането на "щаб от 40 офицери, от които 20 български" и всичкото това благодарение на абсолютно безотговорно и манипулативно политическо говорене", посочи Плевнелиев.
Той допълни, че това говорене е довело до там, че е останало впечатлението, че в България "ще се инсталират ракети в Шабла и ще се стреля на изток".
Президентът посочи, че не става въпрос за нищо ново, както вече беше заявено от министъра на външните работи - споразумението между правителствата на България и САЩ за сътрудничество в областта на отбраната от 2006 г. е изпълнявано многократно, а също е свързано и с изпълнението на плана за готовност за действие на НАТО, приет в пълен консенсус през септември 2014 г. на срещата на върха в Уелс.
"Не става въпрос за каквито и да било действия извън формата на тези две споразумения", каза Плевнелиев. Като пример държавният глава посочи, че и в момента има американска техника в България и допълни, че тя не е изненада за никого - тя е на база на учения, които са публични, планирани още от миналата година, дори от правителството на Пламен Орешарски.
"В момента тези планове се изпълняват, така както през тази година планираме бъдещи действия",
посочи президентът.
"Също така е повече от ясно, че България е издавала, издава и ще продължава да издава лицензи за въоръжение на наши съюзници, които да дойдат и да участват в учения на територията на страната, така както България участва със свои кораби и своя техника навсякъде по света в съвместни мероприятия и учения, включително и в мисии", посочи още президентът.
Попитан дали има руска нота против разполагането на техниката, президентът каза, че не е информиран за такава нота.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!