И збори след изборите не са решение, заяви президентът Росен Плевнелиев в отговор на въпрос след като заедно с президента Петър Стоянов обявиха началото на инициативата "25 години свободна България".
"Не можем да кажем на българския народ "Вие не гласувахте правилно, хайде сега на поправителен". Не народът е на поправителен, политиците са на поправителен, дано те да се справят и да се отнесат отговорно към това, което народът казва", посочи президентът.
"Българският народ излезе и гласува на изборите в неделя. Сега от политиците се очаква да чуят ясно посланията на хората за какво гласуваха те, да намерят механизмите, да бъдат достатъчно смели и разумни, за да чуят народа и да отговорят на неговото очакване, че трябва да се работи здраво", каза Плевнелиев.
По думите му необходимо е смирение, ясен ангажимент и много работа. Държавният глава отново посочи, че ще се отнесе много сериозно към конституционните си ангажименти, ще бъде двигател и ще бъде денонощно на разположение, за да може да се мине бързо през конституционния процес, който ни очаква слез изборите.
Българското общество в последните 25 години по всяка от големите теми и в най-големите изпитания взе правилните решения, каза президентът Росен Плевнелиев за инициативата "25 години свободна България"
Инициативата, която е под патронажа на президентската институция, ще отбележи 25 години от началото на демократичните промени у нас. Нейна основна цел е да се покаже истината за българския преход и за събитията преди 1989 г. Президентът (1990-1997) Желю Желев и вицепрезидентът (1997-2002) Тодор Кавалджиев са съпредседатели на Инициативния комитет на кампанията, в който влизат видни дисиденти, политици, интелектуалци, анализатори, учени, журналисти.
Преди 25 години избрахме мирния преход, а не гражданската война, избрахме да подкрепим валутния борд и макроикономическата стабилност, когато други харчеха за сметка на бъдещите поколения, избрахме членството в НАТО и в ЕС, когато тук имаше дебати защо да не сме равноотдалечени между Европа и Русия, да бъдем неутрални, избрахме да разобличим политическото задкулисие и това е съзнателен избор на гражданското общество, каза президентът Росен Плевнелиев.
Президентът Плевнелиев обясни, че амбицията на инициативата е да се направи още една крачка към възстановяване на доверието на обществото в собствената му държава и към политиците, защото то ще се довери на тези, които кажат истината - за комунизма, за прехода във всички негови аспекти.
Преходът не е безкраен, но демокрацията е процес, ежедневен процес за отстояване на ценности, права, свободи, хуманизъм, респект към институциите и правилата, каза президентът Плевнелиев. От гледна точка на необратимостта на демократичните процеси в България, преходът е приключил, от друга гледна точка преходът е реформа, а реформите продължават и трябва да си даваме сметка, че тепърва усилията за демократична европейска България трябва да продължат, каза държавният глава. Ако България иска да бъде конкурентоспособна, реформата винаги ще продължава, каза президентът Петър Стоянов. По думите му "лошата" новина е, че оттук насетне никой в България не може да обяви, че реформата е приключила.
Росен Плевнелиев изтъкна важността да се направи равносметка какво сме загубили и какво сме спечелили през тези 25 години.
"Истината е, че постигнахме много, че днес държим съдбата в ръцете си, имаме свободата да планираме, да започнем нови предприятия, да работим, да пътуваме. Можем да грешим и няма да ни вкарат в някой концлагер, защото имаме мнение. Всичко това нямаше да бъде възможно в сивия свят на комунистическа България", каза Плевнелиев.
Президентът Плевнелиев изтъкна, че инициативата ще има фокус върху младото поколение и допълни, че ще се допусне стратегическа грешка и ще погубим бъдещето на държавата, ако младите не познават истината за комунизма, за фашизма, за българския преход.
Инициативата "25 години свободна България" включва поредица от над 120 събития, сред които открити уроци в училищата в страната, публични дискусии, провеждане на проучване за нагласите на обществото спрямо прехода, международна конференция на 11 и 12 ноември в София, безплатни прожекции на български документални и игрални филми, изложби, откриване на паметник на Георги Марков на пл. "Журналист" в столицата
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!