Президентът Росен Плевнелиев заяви, че трябва да се положат всички усилия, за да се гарантира на обществото, че терористичен акт няма да се повтори и невинни хора няма да преживеят ужаса на терора отново.
Държавният глава каза това в началото на днешното заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, което продължи пет часа.
Форумът бе насрочен за обсъждане темите за механизма за сътрудничество и проверка за България - неговото функциониране, проблеми и тенденции, и за способностите на държавата за борба с тероризма. След атентата на летище "Сарафово" като извънредна точка в дневния ред на заседанието беше включена темата, свързана с анализ на средата за сигурност, организационни, функционални и ресурсни способности на държавата за борба с тероризма, и изпълнението на Националния план за противодействие на тероризма.
Президентът заяви, че терористичният акт в Бургас е дръзко и грубо предизвикателство и посегателство върху националната сигурност на България и допълни, че атаката е била видимо добре планирана, в ресурсно отношение добре осигурена и би било трудно да се предвиди.
Росен Плевнелиев каза, че
не бива да се допуска оценката за състоянието на системата за националната сигурност да се политизира,
да се ползва за постигане на тясно партийни цели извън контекста на националните интереси.
"Сега не е време за политическо печелене на дивиденти, а за политическа подкрепа в борбата с тероризма. Казусът е труден и затова координацията и сътрудничеството между всички институции е от решаващо значение", изтъкна президентът.
Той посочи, че ефективното противодействие на тероризма изисква да се осмисли ролята на Съвета за сигурност към МС и мерките, които трябва да се предприемат за утвърждаването му като работещ орган в условия на кризи.
Президентът каза, че е необходимо да се обмисли възможността да се ускори създаването и на помощни органи към съвета като изграждането на национален ситуационен център.
"Терористичната атака изисква нов анализ. След анализ, е необходимо надграждане на концептуалния модел за противодействие на тероризма", каза президентът Росен Плевнелиев след заседанието.
Консултативния съвет за национална сигурност предлага на Министерски съвет: да организира и проведе нов анализ на динамиката на средата на сигурност; да актуализира концептуалния модел за противодействие на тероризма; да се подобри работата на Националния ситуационен център към МС за действие при кризи.
Плевнелиев, който представи становището на съвета, посочи, че
защитата на българските и на чуждите граждани на територията на България от терористични посегателства остава първостепенен приоритет на службите
за сигурност.
Членовете на КСНС са се обединили около становището, че оптималното разпределение и управление на ресурсите и успешното взаимодействие между институциите, ангажирани в борбата срещу тероризма, е ключов фактор за успех.
Премиерът Бойко Борисов отказа коментар на въпроси за детайли относно терористичния акт в Бургас. "Не, по тази тема - тероризъм, не!", каза Борисов. Президентът Плевнелиев също се въздържа от коментар по темата за подробности за разследването.
Той посочи, че кризисният щаб, който работи, както и компетентните институции информират адекватно и своевременно за всичко, което преценяват за важно и което не пречи на хода на разследването, което тече глобално в много държави и чрез много институции.
По думите на Плевнелиев сме длъжни да дадем шанс на компетентните хора по света да си свършат работата и към момента се смята, че тя се върши компетентно, професионално и добре - такава е оценката, която президентът получава в разговори с лидери на други държави.
Лидерът на БСП Сергей Станишев обаче повтори позицията на партията си, че
атентатът в Бургас е пробив в системата за национална сигурност
и допълни, че на заседанието не е чул достатъчно убедителен анализ на причините за атентата. Станишев каза още, че в името на консенсуса и на излизането с единна държавна позиция ще спести някои негови и на партията оценки на това как се е стигнало до атентата.
Зам.-председателят на ДПС Лютви Местан заяви, че няма да вървят по посока на партийни позиции и оценки преди да е готов обективният анализ, който да стъпи на достатъчна, ако не пълна, информация за причинно-следствените връзки довели до терористичния атентат в Бургас.
ДПС са поставили въпроса за това, че трябва да се направи необходимото да се предотврати рискът "от възможна негативна вътрешна рефлексия на явно външния терористичен акт". Никой - нито държавен орган, нито политическа сила няма право чрез неоснователно приоритизиране на една от хипотезите да предизвика вътрешно напрежение в страната, защото не познаваме страна, която да е осигурила своята национална сигурност, без да е гарантирала своите вътрешни баланси, посочи Местан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!