Ср ред президента Росен Плевнелиев, както е формулиран в момента, въпросът, свързан с АЕЦ "Белене", който ще бъде подложен на референдум, с е некоректен и трябва да бъде преформулиран.
Според БСП обаче формулировката на въпроса в партийната подписка
за референдума е коректна конституционно и отговаря на пълномощията и
ангажиментите на Народното събрание и на това, което вълнува българските
граждани в момента.
Организираната от държавния глава по негова инициатива консултация с ръководството на БСП като инициатор на подписката завърши с
пълно разминаване на позициите.
Президентът Плевнелиев отбеляза, че въпросът вече не е дали, а как да се направи референдумът, и допълни, че от това какъв ще бъде въпросът зависи дали гражданите ще бъдат улеснени в избора си или максимално затруднени. От въпроса зависи дали референдумът ще се проведе бързо и коректно или ще затъне в юридически схватки, процедури и това ще обезвери хората, каза президентът.
Затова, посочи държавният глава, е важно как ще протекат дебатите в Народното събрание. Плевнелиев допълни, че парламентът трябва да осигури възможността на гражданите да направят информиран избор.
По формулирането на въпроса, както и от самия въпрос, ще проличи отношението на политическия елит към пряката демокрация, каза още президентът. По думите му само приправилно формулиран въпрос, каквито и да са резултатите, те ще докажат, че обществото има своята основна роля в политическия процес на демократична България.
Според Плевнелиев, както е формулиран в момента, въпросът - "Да се развива ли атомна енергетика в България чрез изграждане на ядрена централа на площадка "Белене"? - е объркващ и се състои от два отделни въпроса, отговорите на които могат да са противоречиви, а и не изчерпва всички възможности за избор.
Според държавния глава хората трябва да бъдат питани по въпроси от стратегическо значение за нацията, а не по техническии експертни казуси или по конкретни проекти.
Според Конституцията, закона, а и личното ми убеждение е, че националните референдуми трябва да отговарят на принципни, национални въпроси,
посочи още президентът.
Затова според Плевнелиев въпросът трябва да бъде преформулиран, като наименованието на конкретния проект отпадне и той би следвало да бъде: "Да развиваме ли ядрена енергетика чрез изграждането на нови мощности?", на който да се отговаря с "да" или с "не".
Това може да стане на площадката "Белене", "Козлодуй" или на трето място, посочи президентът. Ако днес правим референдум за "Белене", утре ще правим ли за Седми блок на "Козлодуй", "Южен поток", "Набуко" или магистрала "Хемус". Всеки път ли ще правим референдуми - за всяка централа, за всекипроект, попита Росен Плевнелиев.
Той посочи също, че референдум по конкретен инвестиционен проект носи и допълнителна опасност. Решението поставя страната в изключително деликатната ситуация да осъществи един проект на всяка цена, това със сигурност не е в интерес на народа, каза държавният глава.
Президентът заяви, че референдумът е тест за демокрацията. По думите му първият референдум в демократичната история на България е много важен и дълг на политиците е да се отнесат много отговорно. Този референдум трябва да се проведе в интерес на гражданите, той ще зададе посоката за бъдещите референдуми - като силно оръжие на демокрацията, за да бъде чут гласът на народа, или като платформа за политическо противопоставяне и партийни битки, посочи президентът.
В отговор на тази позиция председателят на БСП Сергей Станишев заяви,че формулировката на въпроса, която са предложили, не противоречи на развитието и на други проекти - като например изграждане на нова мощност в АЕЦ "Козлодуй".
Станишев твърди, че
подписката за референдум се е наложила, защото правителството взело решение за спирането на един проект, развиван от две последователни правителства,
без никакви сериозни аргументи. Получи се разминаване между това решение на правителството и решение на Народното събрание и мнението на много български граждани, каза още Станишев.
Той декларира още, че БСП ще направи всичко възможно дискусията да бъде коректна и информативна за хората, за да могат да вземат обективно осъзнато решение.
Станишев се е оплакал на президента, че "правителството е тръгнало по пътя на конфронтацията, на спекулациите и манипулациите и създаването на психоза и на страх сред хората и внушения, които нямат нищо общо с реалността".
БСП иска да внесе предложение за поправка в закона, която да позволява с не толкова високо участие, както е записано в действащия закон, референдумите да бъдат валидни.
При президента Плевнелиев предстоят консултации по въпросите, свързани с референдума, и с другите парламентарно представени политически сили.
Плевнелиев и БСП се срещнаха и не се разбраха
При държавния глава започнаха консултации с парламентарно представените политически сили за постигане на съгласие за формулировката на въпроса, който предстои да бъде подложен на референдум
12 октомври 2012, 15:35
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!