"Ако искаме повече демокрация, излезте и гласувайте в неделя. Вече не зависи от политиците, задкулисието и ограничен кръг от хора, за които се съмняваме, че решават толкова много неща зад нас. В неделя ще има референдум! И зависи от милиони български граждани да излязат - независимо дали ще кажат "за" или "против". Всеки глас е важен!".
Това призова държавният глава Росен Плевнелиев в интервю, излъчено на живо по Нова ТВ, дни преди местни избори 2015 и провеждането на референдума за електронно гласуване.
"Чувствам се силен, мотивиран, продължавам по избрания път. Държа здраво посоката на европейското развитие на България и на надграждането на нейните демократични институции. Виждам смисъл в това, което правя, и ще продължа да го правя".
С тези думи Росен Плевнелиев започна своето интервю в отговор на въпроса на Ани Цолова и Виктор Николаев как се чувства след тежката загуба на сина му, изказвайки своите най-искрени съболезнования.
На въпрос дали вижда смисъл в референдума, който ще се проведе на 25 октомври, наред с местни избори, защото това е негова лична кауза, Плевнелиев отвърна:
"В годините на прехода сме свидетели на едно много порочно явление, а именно - управляващите винаги преди избори променяха законите и изборното законодателство в своя изгода, без да питат народа.
В годините на прехода, вече 25 години, никой не се сети да пита този народ по какви правила той иска да избира своите избраници.
В тези години референдумът е големият отсъстващ. И не само в тези 25 години, а вече в над 130 години история на Третата българска държава. Време е да променим това. Много е просто. По важни въпроси, свързани със стратегически приоритети на държавата, вклюително и начина, по който българските граждани искат да избират своите представители: Питай народа, чуй го! Това ще направи изборното законодателство много по-устойчиво, а хората ще разберат, че държавата е на тяхна страна".
Плевнелиев бе категоричен, че статуквото е против референдума и обясни:
"Аз казвам статукво без да посочвам нито една политическа сила. Оставям на всички партии сами да преценят за себе си от коя страна на барикадата искат да бъдат, защото тук става въпрос за нещо много важно. Ще го кажа ясно и в прав текст: Не е важно да имате само достатъчно европейски закони в една държава. Не е важно и да вземете всички европейски институции една към една, да ги изкопирате и да ги въведете в своята държава.
Защото примера на България, а и на много други държави - Гърция, Словения, доказват, че въпреки че има европейски закони и институции, те могат да бъдат превзети от статуквото и да го обслужват".
Президентът подчерта, че хората, които искат да променят статуквото, трябва да отидат и да гласуват - независимо дали "за" или "против", защото това е глас за пряката демокрация, референдумите и че така всеки българин ще има правото от тук нататък да изисква от политиците.
"По никакъв начин, ако този референдум се провали, няма да бъде личен провал за мен. Всеки референдум е важен и трасира пътя за повече демокрация в България. Гордея се, че съм първия български президент, който ползва конституционното си право да инициира референдум", заяви Плевнелиев.
Запитан дали ще се кандидатира за още един мандат за президент, той отговори:
"Остава още една година. Това е много време. Нека минат местните избори, 2015-а е година на местни избори и референдум. 2016 г. ще бъде година на президентските избори. Тогава ще декларирам ясно своите намерения".
"Народът не е очаквал от своите политици и от своя президент една година преди изборите да си прави тънки сметки. Той очаква от своите политици и президент да работи за демокрация, модернизиране на страната и аз правя точно това, обясни той.
На коментар за проучването на "Алфа рисърч", според което стана ясно, че много от българите казват, че местни избори 2015 няма да бъдат честни, той отговори така:
"Част на ниското доверие към изборния процес се дължи именно на това, че управляващите винаги го променяха в своя изгода".
По казуса с това, че има кандидати за местна власт с влезли в сила присъди, Плевнелиев е дълбоко убеден в това, че:
"Лично аз бих се срамувал изключително много, ако представлявам политическа партия, която може да излъчи такъв кандидат. А към партиите в България и за тяхното усещане за хигиена, за морал, за ценности - нека да го покажат".
За медийния (и не само) конфликт Прокопиев - Пеевски и това, че държавният глава е определян от някои като близък до Прокопиев, а медии, свързвани с Пеевски, подкопават авторитета му често, Плевнелиев бе категоричен:
"Не го отдавам толкова на противопоставянето на един с друг влиятелен човек в нашето общество. По-скоро го отдавам на моята принципна позиция, която отстоявам от ден първи и разбира се това ми създаде много врагове. Давам си сметка, че когато един човек е по-нависоко, там брулят по-силни ветрове. Но аз съм политик, който се противопостави на назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС. Бях първи и единствен и го направих публично пред народа.
Аз съм независим президент - вярвам, че трябва да има морал и вярвам, че в политиката ценностите са важни".
На въпрос дали има конфликт между него и ГЕРБ по въпроса за Пеевски, той каза:
"Никога не съм влизал в медийни теми. Искам да стане ясно, че не търся медиен комфорт. Свикнах с атаките срещу мен - толкова много години, толкова много атаки, толкова много лъжи. Вече не им обръщам внимание. Гледам напред, гледам смислените неща, а те се случват и заставам зад тях".
А дали, ако след местните избори силите на ГЕРБ и ДПС са изравнени, предвижда коалиция между тези партии?
Той заяви, че в президентската институция не се правят коалиции. Там може да има консултации, събиране на политически лидери при решаване на кризисни ситуации. Но докато той е президент, там коалиции няма да се правят. Те ще се правят в парламента, по резиденциите, но не и там - в Президентството.
В края на интервюто Плевнелиев бе помолен да коментира бежанската криза.
"България е поставена на риск така, както всяка една друга държава, но решението на бежанската криза може да бъде само чрез общ европейски поток".
И все пак, като гражданин на страната ни, той бе помолен да коментира инцидента с бежанеца и граничаря от Средец:
"Аз бях политикът, който излезе с ясна позиция в деня на този трагичен инцидент и мога да заявя, че няма как да очаквате от държавния глава да предупредели хода на съдебното производство, което тече. Трябва да изчакам. И все пак е ясно, че България трябва да адресира този проблем и да извади своите избори".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!