Н адявам се да не се стига до ескалация на напрежението и до провеждането на Консултативен съвет по национална сигурност (КСНС) за етническия мир, заяви държавният глава след срещата си с ръководството на парламентарната група на Коалиция за България.
"БСП изрази становище, че при необходимост трябва да се свика КСНС с оглед позициите на различните политически сили и членове на КСНС по въпросите с екстремизма и използването на езика на омразата. Ще следим внимателно процеса, ще обменяме информация с политическите партии и ако има нужда ще бъде свикан такъв съвет", заяви Росен Плевнелиев.
"Противопоставяме се категорично на екстремизма. БСП постави тази тема по време на срещата и аз им благодаря за това. Всякаква форма на екстремизма, използване на езика на омразата, религиозно, етническо и всякакво друго противопоставяне не е полезно на нацията и ние ще се противопоставяме с всички средства, включително и институционално на тези намерения", категоричен беше президентът.
Плевнелиев е обсъдил с представителите на левицата приемането на Изборния кодекс и възможността самият той да наложи вето върху някои текстове от кодекса.
"Българският държавен глава в изминалите две години от своя мандат доказа, че не налага вето, за да пречи или за да играе партийни игри, а налага вето с ясни аргументи. Експертите в президентството ще работят ускорено, така, както се работи в парламента, ще изчакаме Изборният кодекс да бъде приет изцяло и тогава ще се произнеса в рамките на срока по Конституция. Ще действам максимално ефективно и бързо", подчерта Росен Плевнелиев.
„Въпросът за референдума също беше точка в днешните дебати. Според мен, референдумът трябва да бъде един добър инструмент за пряката демокрация и за това народът да бъде чут, особено в такъв момент, когато народът е изгубил доверие към институциите. БСП е на мнение, че референдумът трябва да бъде отделен от следващите европейски избори с оглед да има един задълбочен дебат по европейската тематика. Моето мнение е различно, аз смятам, че не само с тези европейски избори, но и следващите избори, независимо дали те са президентски, парламентарни, е добре да се провеждат референдуми”, обясни президентът Плевнелиев.
По думите му, друг основен момент на който се набляга, е реиндустриализацията на България. „Позицията ми по тази тема е, че съм „за” една реиндутриализация, но тя да е насочена към бъдещето, а не към старата индустрия, като например предприятия като Кремиковци. Той обясни, че нещата, които са значими за България, са туризъм, земеделие и производство на храни, високите технологии, новите материали. Той каза, че във всяко едно нещо, свързано с модерната индустрия, трябва да се работи, за да имаме пълно управление и реиндустриализация във важните за България сектори.
Безработицата в България също е била обсъдена на срещата между представителите на БСП и президента на България Росен Плевнелиев. Президентът обясни, че един от приоритетите на БСП, е да се предприемат мерки, за да намалее безработицата в България. Той заяви, че в това отношение, те са единодушни, и се надява да работи активно по този въпрос.
„Образованието, разбира се, това е една голяма тема. Тук имаме пълното съгласие и единодушие, че законът за средните и професионални образования, като част от образователната реформа, е важен и трябва да се предприемат конкретни мерки”, каза президентът Плевнелиев.
По думите му, икономиката и бизнесът трябва да бъдат обвързани. „Трябва да се продължи политиката на облекчаване на режимите, и да се подобри бизнес средата.
Следващата важна тема, която беше обсъдена, беше темата за реформите. Тъй като предстои работа по новия Наказателен кодекс, аз апелирам към широки констатации в средите, да не се бърза толкова много, да се допитва до преподаватели и неправителствени организации, за да се приеме по един достоен начин. Подготвя се една инициативна реформа – електронни активи. Няма да спра да повтарям – електронна България. Електронно здравеопазване, електронно гласуване, електронно правителство, електронна община електронна здравна каса”, каза Плевнелиев.
Следващата важна тема, която обсъдихме на дебатите, е електроенергията. Тук се предвижда пакет от законопроекти, който БСП посочва като пакет на антимонополни закони, които трябва да бъдат гласувани. Ще се радвам на едни качествени дебати. Обръщам още веднъж внимание, че миналата година българските граждани протестираха за ролята на монополитие в държавата и по-конкретно в енергетиката, каза Плевнелиев.
На срещата с президента участваха Александър Паунов, Корнелия Нинова, Спас Панчев, Петър Курумбашев и Янаки Стоилов. Срещата бе в рамките на провеждания от държавния глава месец на политическите консултации с парламентарно представените политически партии.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!