Д ържавата изпитва определени трудности в темата с подготовката на адекватна реакция и условия за приемането на сериозна група или вълна от бежанци. Именно затова беше събирането на Съвета за сигурност към министър-председателя, каза президентът Росен Плевнелиев.
Той откри новата учебна година във Военната академия "Г. С. Раковски".
Държавният глава припомни част от решенията на Съвета за сигурност. "Вие виждате, че
броят на желаещите да преминат българската граница на денонощие се удвоява и утроява
и това е една тенденция, която съвсем спокойно може да ескалира в още по-сериозни цифри и брой хора", обясни президентът.
Плевнелиев подчерта, че за него е важно българските институции да адресират проблема и това е изцяло в компетенциите на изпълнителната власт.
"Аз се надявам, че взетите решения на Съвета за сигурност към министър-председателя ще доведат до ефективни резултати, и ги приветствам", каза Плевнелиев.
Президентът посочи още, че позицията му за Сирия е била много ясна още от първия ден. "Между другото, няма как да не се радвам и да не съм щастлив и горд, че изложените малко по-късно позиции на президента Обама и на президента Оланд, така, както и на много други европейски лидери, бяха в пълен синхрон, без да сме се уговаряли. Позицията на президента на България беше много ясна". добави президентът.
"Първо, извършено е престъпление срещу човечеството, виновните трябва да бъдат посочени и наказани. Второ, необходим е широк обществен дебат, тъй като кризата не е просто само регионална и на два часа път със самолет от нас, но тя може да се превърне и в глобална", каза Росен Плевнелиев и подчерта, че именно това предполага да има дебати в парламента, за да се чуят всички отговорни фактори.
Държавният глава посочи, че там са и комисиите, които координират, работят, а и контролират дейността на различните министерства. "Съвсем нормален е този подход", каза той и посочи, че така се е решило и в САЩ, и във Франция.
"Вие видяхте президента Обама, който излезе отпред и каза на цялата нация: Няма значение кой е президентът, няма значение кой е тук вътре в Белия дом, но ако ние заставаме зад определени ценности и определена кауза, ние трябва да покажем, че и сме готови да ги защитаваме.
Същевременно е добре да има дебат в Конгреса, за да се търси широката легитимност на взетото решение. Така че моята позиция съвпадна буквално на 100% с позициите на такива световни лидери", заяви Плевнелиев.
Той припомни още, че междувременно е заявил още на учението в Шабла, че е готов да свика КСНС. "Следя внимателно ситуацията и ще преценя кога е добрият момент, за да бъде свикан КСНС", подчерта президентът.
Плевнелиев е обсъдил днес на "Дондуков" 2 хуманитарните последици от кризата в Сирия с Кристалина Георгиева,
еврокомисар по международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи. Направен е бил преглед на усилията, които европейските институции и страните-членки на ЕС полагат в подкрепа на сирийските бежанци. Държавният глава е информирал комисар Георгиева за предприетите от България действия, като гранична за ЕС страна. Обсъдени са били и инструментите за солидарност на ЕС, които биха могли да бъдат активирани в такава ситуация. Обща е била оценката на Плевнелиев и Георгиева, че мащабът на кризата изисква обединение и мобилизация на всички възможни средства.
"През изминалите три месеца бяхме свидетели на политика на реваншизъм и на много силно противопоставяне. Надявам се по няколко приоритета на нацията, надявам се поне по въпросите, които протестиращите граждани от началото на тази година поставят на дневен ред, а именно монополи, мафия, корупция, олигархия, системата на правораздаването да се обърне към гражданите и да раздава справедливост.
Надявам се по тези теми да се търси консенсус,
каза Плевнелиев за началото на новия политически сезон. Плевнелиев каза още и че приветства желанието за декларация в началото на работата на парламента по националните приоритети.
"Приветствам и желанието на политическите сили да търсят решение в рамките на парламента за общи действия по тези приоритети", каза Плевнелиев. Президентът припомни, че е поставил и други теми, за които е абсолютно убеден, че са предмет на консенсус "и не могат просто само на инат и единият срещу другия като подход да бъдат реализирани". Той посочи, че това са и реформата в сектор "Сигурност", и програмата България 2020, и еврофондовете за България за 2020 г.
"Надявам се отвъд политическото противопоставяне да започнат да се изграждат и мостове от следващите дни", заяви Плевнелиев.
На въпрос за това кога ще бъде заседанието на КСНС за реформата в сектор "Сигурност", президентът отговори, че е бил изключително горд, когато КСНС през 2012 г. в присъствието на всички е постигнал пълен консенсус. "Тогава и БСП, и ДПС, и ГЕРБ, и "Атака", и Синята коалиция, и всички институции казаха: Така го правим", подчерта Плевнелиев. "Приехме декларация, прочетох я пред цялата нация и бях най-гордият и щастлив президент, защото КСНС в продължение на много дълги години беше инструмент за политизиране", допълни държавният глава. Той подчерта, че всички са показали на нацията, че консенсус е възможен, когато става въпрос за сигурността на българските граждани. И това за него е било много високо отговорно постижение за българската държавност. Плевнелиев посочи, че не го приписва на себе си, а на всички, които са участвали в този съвет.
"За съжаление в последните месеци подходът се променя и това не е добре. Носят отговорност и предишните управляващи, защото те си бяха поставили срок до април 2013 г. пакетът от закони в сектор "Сигурнос" да бъде приет, каза Плевнелиев и посочи, че за съжаление това не се е случило. Той каза, че сега сме с ново правителство и нов парламент, но всички участници днес, включително и управляващите са същите, които са постигнали консенсуса от 2012 г.
"Моята голяма молба към тях е да се върнат заедно всички към това, което договорихме през 2012 г., защото то е смисленото. Това, което се направи - бързи промени на парче, някъде в парламента, без широк обществен консенсус, без да бъдат извикани експерти и НПО. Това, което стана с промените в Закона за ДАНС, е грешка, слагам и себе си в категорията на тези, които носят отговорността, че нещата с този закон не станаха както трябва. Честен съм, казвам го на цялата нация и искам да се върнем към единствено правилния и национално отговорен подход – а именно консенсусът от 2012 г.", заяви още Плевнелиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!