„Истинската, голямата криза в България е свързана не с оставката на едно или друго правителство, а с ниското доверие на гражданите в политиците и в институциите”, това заяви президентът Росен Плевнелиев по повод четвъртата годишнина от встъпването му в длъжност.
Според него „рекордният брой кризи и взаимодействието между тях правят международната среда несигурна и непредсказуема”.
Плевнелиев смята, че „липсата на доверие поставя на изпитание самата политическа система, като създава предпоставки за възхода на антисистемни популистки партии и крайно националистически идеи и проекти. Доверие се гради с изпълнени обещания, честност и принципни позиции.”
„Гражданите показаха, че искат техният глас да бъде чут
– както на многобройните протести, така и на проведения референдум. Хората се изправиха срещу олигархията и задкулисието и пожелаха промяна. Като президент, всячески подкрепям активното гражданско общество”, заяви държавният глава.
Росен Плевнелиев: Начинът, по който беше сменен представляващият Висшия съдебен съвет, дискредитира институцията https://t.co/hA5taGsAQI
— Bulgarian Presidency (@BgPresidency) January 21, 2016
За него е истинско предизвикателство да бъде истински независим и надпартиен президент, който е полезен на народа и действа по съвест.
„Въпреки тежките и нестихващи персонални, политически, институционални и медийни атаки срещу мен, да запазя президентската институция като една от малкото, ползващи се с достатъчна степен на обществено доверие”, посочи Плевенлиев.
По думите му „2015-а бе година на извънредно напрежение и грубо нарушаване на правилата на международния правов ред. Свидетели сме на нови геополитически реалности, както и на ниво на напрежение между регионални и глобални сили, невиждано от Втората световна война насам”.
#Plevneliev: Много млади хора без перспектива и цели в живота са на крачка от радикализма. Има опасност от реваншизъм и ксенофобия в Европа.
— Bulgarian Presidency (@BgPresidency) January 21, 2016
„Днес обединена Европа е в опасност, защото същото поколение, което събори Берлинската стена, издига нови стени на разделение. Европа е отслабена от рекорден брой кризи, които сякаш по-скоро регистрира, без да успее да наложи устойчиви решения”, смята българският президент.
„Ако ние, европейците, не сме обединени, нямаме бъдеще”, посочи Плевнелиев.
Той подчерта, че „на Балканите виждаме и амбиции за водене на политики от миналото. Европейският съюз в никакъв случай не бива да се съобрази с желанието на Русия за връщане към тези политики на велики сили и сфери на влияние”.
Президентът е категоричен, че България е единствената страна в Югоизточна и Централна Европа, която спазва правилата на Дъблин и Шенген. Според него
„България е незаобиколим фактор на Балканите”.
#Plevneliev: Колко български политици осъдиха действията на Русия в #Ukraine? Кой застана срещу назначението на Марковска във КС?
— Bulgarian Presidency (@BgPresidency) January 21, 2016
„През 2015 г. трябваше и се справихме достойно с рекорден наплив на бежанци. Общо над 31 000 нелегално влезли мигранти бяха задържани на вход, изход и вътре в страната. Над 95 000 опита на граждани на трети страни да преминат незаконно”.
Плевнелиев очете още, че „2015-а бе добра за икономиката на България. Всички показатели растат: 2,8 процента ръст на икономиката, 12 процента ръст на експорта, 30 процента ръст на чуждестранните инвестиции, 2,8 млрд. лв. ръст на приходите в бюджета. Дефицитът намаля чувствително до 2,6 процента от БВП. Безработицата падна до най-ниското си ниво от 2009 г. насам”.
Той подчерта, че е изпълнил обещанието си за реформи в сектор „Сигурност“, но предприетите законодателни промени не са достатъчни.
#Plevneliev: Понякога се чувствам сам в усилията си срещу задкулисето и липсата на върховенство на закона!
— Bulgarian Presidency (@BgPresidency) January 21, 2016
„Конституционните промени, приети в края на годината, са стъпка напред, но оставиха впечатление, че липсват смелост и политическа воля за по-всеобхватна и дълбока реформа в българското правосъдие. Добре е, че ВСС бе разделен на две отделни колегии и бе въведен директен избор от всички магистрати, като отпаднаха предпоставките за тайно гласуване. Но квотното разпределение на колегиите не бе реализирано по начин, който да спечели пълното доверие на магистратите и обществото”, смята Плевнелиев.
„Гордея се, че съм първият български президент, инициирал всенародно допитване. Направих това два пъти”, посочи той и изрази разочарование от действията на българските депутати, които не могат да надмогнат тяснопартийните си интереси.
„Отказът от модерните начини на гласуване и неглижирането на волята на народа могат да доведат не само да апатия и деградация на демократичните ценности, но и до упадък на самата държавност, още по-ниско доверие на гражданите и още по-голяма нестабилност”, предупреди президентът и подчерта, че
Народното събрание трябва да уважи вота на 2 млн. българи, които казаха „ДА“ на електронното гласуване“.
„Промених изцяло приоритетите в българската енергетика. Вместо „голям шлем“ от три руски проекта, зададох три смислени приоритета: енергийна ефективност, енергийна диверсификация, енергийна либерализация”, отчете Плевнелиев.
„Ще продължа да отстоявам националния интерес, модернизацията и европейското развитие на България. Гледам напред!” Категоричен е държавният глава.
#Plevneliev: Не президентът взема решения, нито е длъжен да бъде информиран, кого НСО охранява и как. Има комисия, която отговаря за това.
— Bulgarian Presidency (@BgPresidency) January 21, 2016
Президентът обеща, че ще бъде безкомпромисен ако намери доказателства за нередности при снемането на охраната на Лютви Местан.
„Отговорността за назначаването на охраната, за свалянето й и за това да се случва не по телефона и никога по телефона е аргументирана с ясни документи от страна на ДАНС и Министерство на вътрешните работи и в рамките на Комисията, която носи законовата отговорност за това, разбира се и от началника на НСО“, посочи Плевнелиев.
#Plevneliev: Олигархия в България има! Питам кой политик какво точно е свършил срещу олигархията?
— Bulgarian Presidency (@BgPresidency) January 21, 2016
В началото на седмицата президентът остро критикува олигархията в България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!