Президентът Росен Плевнелиев заяви днес, че е против офшорната собственост в медиите.
Той съобщи пред български журналисти в Брюксел, че тази тема е била засегната на днешното заседание на Европейския съвет в светлината на приетата по-рано тази седмица резолюция от Европейския парламент.
Държавният глава добави, че на предстоящата си среща утре с кандидата на левицата за премиер Пламен Орешарски и председателя на БСП Сергей Станишев ще обсъди възможността
България да бъде една от първите държави, които да приемат идеята на ЕП за това да не се възлагат обществени поръчки на офшорни компании.
Не може от една страна да има ограничен обществен ресурс, да се говори за справедливост, а от друга страна този толкова ограничен ресурс да се дава на едни, които още в момента, в който са решили да създадат офшорната фирма, са казали на целия свят, че не искат да плащат данъци, поясни той.
Това са бъдещи идеи, които бих подкрепил категорично, уточни Плевнелиев.
Той добави, че би следвало да се видят истинските собственици на медиите. Това е въпрос на законодателна инициатива и на политическа отговорност, коментира държавният глава.
Президентът поздрави служебното правителство за днешното приемане на решението за въвеждането на ясни правила за управлението на парите на държавните предприятия
Това е смело, важно и мъдро решение, с което се въвеждат ясни правила за държавните дружества, коментира той.
"Голяма част от енергийните предприятия у нас държат парите си в една банка, някои - повече от 80%. Банката е Корпоративна търговска банка, това го знаете много добре", заяви Плевнелиев.
С въведените правила не се визира една, втора или трета банка, те бяха подготвени по прозрачен начин, съгласувани с Асоциацията на търговските банки и вярвам, че много скоро ще влязат в сила, допълни той.
Плевнелиев изрази надежда тези мерки да бъдат продължени от следващото правителство, защото постигат прозрачност в управлението на парите на държавните компании, диверсификация и намаление на риска, както и много по-голяма възможност на пазара да работи с държавните фирми.
Президентът съобщи, че днес е било договорено
на 14 юни вторият мост над Дунав да бъде пуснат в действие в присъствието на премиера на Румъния Виктор Понта и еврокомисаря по регионалното развитие Йоханес Хан.
Всички ще се съберем на този исторически и стратегически за нас мост, заяви президентът. Надяваме се мостът да даде надежда на Северна България за перспектива, добави той.
Държавният глава съобщи, че днес е разговарял с премиера на Гърция Андонис Самарас, от когото е получил уверение, че до края на юни проходът "Маказа" ще бъде готов от гръцка страна. От българска страна ние вече сме готови и се надявам много скоро с нашите гръцки приятели да си стиснем ръцете на един нов, важен за България, за Гърция, но и за Европа граничен контролно-пропускателен пункт, който е част от европейски коридор, посочи Плевнелиев.
Той допълни, че е разговарял и с германския канцлер Ангела Меркел, която е патрон на идея, свързана с младежката безработица.
"На предишния Европейски съвет поставих темата и помолих за по-голяма гъвкавост при управлението на средствата за борба с безработицата сред младежите, която е стратегически проблем за всички в ЕС. На 3 юли в Берлин предстои конференция под патронажа на германския канцлер за най-ефективните мерки в тази насока. Надявам се на тази среща да попием най-важното и най-доброто", уточни президентът.
По отношение на въвеждането на третия енергиен пакет на ЕС ще бъде необходима промяна в Закона за енергетиката, уточни президентът в отговор на въпрос. Той изрази убеждение в необходимостта от промяна на националната енергийна стратегия, приета през 2011 г., в която са обхванати всички теми и е записано, че ще бъдат строени АЕЦ "Белене" и два нови реактора в АЕЦ "Козлодуй". Видяхте 2013 г. къде финиширахме, добави той.
Служебното правителство свърши много работа в тази посока, подготвени бяха законопроекти по отношение на ДКЕВР и за националната енергийна стратегия,
отбеляза президентът. Той отбеляза, че се очакват ясни доклади от Световната банка и от Европейската банка за възстановяване и развитие за българската енергетика, както и от дирекциите "Енергетика" и "Конкуренция" на ЕК, а и от служебното правителство.
По неговите думи още едно важно решение, което трябва да бъде прието от Народното събрание, е свързано с голямата тема за ценообразуването на тока. Видяхте как преди няколко месеца буквално бяхме блокирани с всичките тези добавки - "зелена", "кафява", за износ. Служебното правителство изготви изцяло нов модел, необходимо е решение на парламента, посочи президентът.
Той допълни, че в своето изказване пред европейските държавни и правителствени ръководители днес по темата за енергетиката е посочил България като пример. Ние сме държава с ниски цени на тока, три пъти по-ниска от цената в Дания и два пъти по-ниска от цените в Англия и Германия. Но хората излязоха да протестират срещу сметките за тока у нас, а не в Дания.
Може нашата страна да е пример за цената на тока, но е лош пример, когато 23 години не е инвестирала и приоритизирала енергийната ефективност, коментира държавният глава. Според него единственият начин сметките за ток на хората у на с да бъдат устойчиво поносими, е да се инвестира в енергийна ефективност.
"Всички се обединихме, че енергийната ефективност е стратегически приоритет и шанс за конкурентоспособност на ЕС. Ако не можем да произведем толкова евтин газ, колкото американците, катарците или руснаците, може и трябва да бъдем номер едно в света по отношение на технологиите за енергийна ефективност, "зелените" решения с чиста технология", поясни той.
По думите на президента политиките за енергийна ефективност са политики за растеж, създават веднага работни места в малки и средни предприятия. Това не е като една магистрала - да я вземе една голяма фирма, а стотици хиляди малки компании, блок по блок, сграда по сграда, инвестират в енергийна ефективност и създават работни места, заяви Плевнелиев.
"По програмата за конкурентоспособност предприятията могат веднага да купуват нови машини. България трябва да се качи на този влак. Убеден съм, че което и да е следващото правителство, то ще обърне внимание на този важен за нашата страна приоритет", допълни той. В своето изказване президентът е отбелязал колко е важен проектът "Набуко-запад", не само заради въвеждането на така необходимата диверсификация на енергийните доставки, за 16 държави.
Така за пръв път до центъра на Европа достига алтернативна газ, това е проект от геополитическо значение, поясни Плевнелиев. Той уточни, че на днешното заседание няколко от държавите от ЕС са посочили категорично, че ще инвестират много и ще напредват бързо по въпроса за шистовия газ.
Сред тях са Великобритания, Полша и Румъния, те виждат това гориво като единствената възможност за тях да бъдат конкурентоспособни, независими и да постигнат разумна цена на газа, уточни президентът.
По въпроса за данъчните измами и борбата с укриването на данъци, втората тема на днешния Европейски съвет, президентът уточни, че всички държави в ЕС са обединени. Европа от няколко години има обмен на информация, тя е световен лидер.
Около един трилион евро европейските държави губят годишно от данъчни измами - сума, равна на 7-годишния бюджет на ЕС. Тези пари изтичат през нашите пръсти, посочи президентът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!