За пръв път такова решение се взима прозрачно, заяви Плевнелиев.
Според държавния глава не е ясна финансовата изгода за България от реализацията на АЕЦ "Белене".
По думите му проектът не решава проблема с енергийната неефективност на страната, която в момента по този показател изостава най-чувствително в Европа.
Според президента важни са националните приоритети, сред които са енергийната ефективност, енергийната диверсификация, а АЕЦ "Белене" не решава нито един от тях.
Росен Плевнелиев счита, че перспективите и възможностите за инвестиции са изключително големи в сферата на енергийната ефективност, където има и голяма възвращаемост.
Според президента проектът АЕЦ "Белене" не решава проблема със санирането на панелните жилища, в които живеят 2,7 млн. българи.
Пред премиера държавният глава е посочил, че спешно трябва да се стартира широкомащабна програма за саниране на многофамилните жилищни сгради, която ще икономиса мощностите на АЕЦ "Белене".
Чрез подобна програма икономиката ни ще стане конкурентоспособна, градовете много по-красиви, а българите по-богати, се казва в прессъобщение на президентството.
Плевнелиев посочи, че като президент е обявил много ясно приоритетите си - енергийна ефективност, енергийна диверсификация и енергийна либерализация и е получил доверието на гражданите за тези приоритети. АЕЦ "Белене" не отговаря ни нито един от тях и не е решение по тези приоритети, заяви държавният глава. Той смята, че
България по нов, прозрачен начин за първи път в историята си се обръща към голям проект в сферата на енергетиката и добави, че е благодарен на правителството за това. Решението по думите му е публично, прозрачно и ясно. Президентът посочи, че по наличните данни
икономическата ефективност на АЕЦ "Белене" е под 3%.
Същевременно, ако инвестирате или трябва да избирате между 10 млрд., инвестирани в един проект с 3% възвръщаемост, и 1 млрд., инвестирани в енергийна ефективност - с 30% възвръщаемост, мисля, че всеки би отговорил сам на този въпрос, коментира Плевнелиев.
По думите му в България има 770 хил. панелни жилища, които, ако не се санират, след 10 години 2,7 млн. българи ще бъдат "на палатки с атомна електроцентрала".
Президентът заяви, че е благодарен, че за първи път интегрирано и системно се подхожда към българската енергетика, за да може да се вземе комплексно обосновано решение. Според президента Плевнелиев настоящата година ще бъде много важна за българската енергетика, защото България ще трябва да преговаря и по цената на газа - новите дългосрочни договори, страната ще се бори за някои стратегически инфраструктурни проекти в сферата на добив на газ, газови връзки, които да ни диверсифицират към Турция, Гърция и Румъния, като приоритет е и проектът "Южен поток".
"България за първи път абсолютно
прозрачно и
обосновано взима важни решения, не в пиано барове и не под масата",
коментира Плевнелиев. На въпрос дали решението за "Белене" не закъсня, президентът каза, че решението за строеж на централата е взето през 1981 г., 10 години по-късно е било решено да се спре, през 2001 г. отново е взето решение да се стартира проектът и отново 10 години по-късно се взима решение да се спре.
"40 години, на всеки 10 години някой решава нещо, това не ви ли напомня на магистралите - от 46 години и нито една завършена", коментира Плевнелиев. По думите на президента преместването на доставеното оборудване на базата на нов, диверсифициран проект като Седми блок на АЕЦ "Козлодуй" ще "подпре" стратегически най-важната ядрена площадка на България. По думите му е важно, че България ще има достатъчно аргументи да се бори за удължаването на живота на Пети и Шести блок на АЕЦ "Козлодуй".
За него като президент е недопустимо проект като "Белене" да измества тежестта на отношенията между България и Русия. Българо-руските отношения не са единствено и само АЕЦ "Белене", заяви Плевнелиев.
Неговото мнение е, че не е в интерес на България,
както и на Русия, да се налага един проект със спорна
възвръщаемост, при което би могло дори в много по-голяма степен
да си рискуват добрите отношения между двете страни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!