Това заяви новоизбраният президент Росен Плевнелиев на среща с председателя на БАН акад. Никола Съботинов.
Плевнелиев благодари след срещата, че академията го е посрещнала без черни знамена. Гарантирам, че
тригодишната програма (2012-2014 г.), която БАН представи днес има ясни приоритети,
заяви Плевнелиев. Той каза също, че учените имат категоричната му позиция, че институцията не бива да бъде изненадвана повече за в бъдеще с орязване на бюджета.
Искаме да има устойчивост на системата, а тези приоритети да бъдат интегрирани в програмата Европа 2020, посочи Плевнелиев. Сред приоритетите той изброи иновациите, индустриите с висока добавена стойност, електронното правителство и други. Науката се състои от дългосрочни проекти и те трябва да бъдат дългосрочно стабилни и финансирани.
Плевнелиев заяви също, че от правителството са обещали в унисон с интересите на БАН академията да разшири своята финансова обезпеченост, участвайки в европейски проекти и в публично-частни партньорства. Планира се
нарастване около 40% на годишна база на средствата от други източници
на фона на това, което получаваме от държавата, уточни акад. Съботинов. БАН среща трудности в участието в проекти по ОП "Конкурентоспособност" и българската държава ще направи всичко възможно да подкрепи академията, за да й бъде осигурено съфинансирането от 35% за участието й в тези проекти, каза Плевнелиев.
По отношение на 14-те млн., от които се нуждае БАН, Плевнелиев добави, че в разговори с Министерството на финансите ще се уточни как да се намерят тези средства, които няма да бъдат самоцелни, а ще бъдат обвързани с работата по 3-годишната рамка, която му е била връчена днес от акад. Съботинов и която програма де факто ще обезпечи тези пари.
Имаме директна връзка за комуникация с БАН,
ще имаме още срещи, обеща Плевнелиев, за да може науката в България да има достойно бъдеще.
Съботинов беше видимо доволен от срещата си с Плевнелиев. Благодари за неговата визита и за 5-те млн. лева, отпуснати допълнително на БАН в бюджета за следващата година.
Плевнелиев заяви още, че пенсионната реформа е необходима, че няма друг изход и тази реформа трябва да се случи. Така той отговори на въпрос за ветото на Георги Първанов за бюджета на ДОО за 2012 г.
Плевнелиев аргументира позицията си с това, че средствата за пенсии се финансират с 60% от други източници, а не от събраните от НОИ средства.
В следващите месеци у нас ще се говори много повече за реформи в образованието, в здравеопазването, в администрацията и други, посочи Плевнелиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!