Държавният глава изнесе лекция пред членовете на Атлантическия клуб в България.
Интеграция, технологии, ресурси и демография са фактори, от които произтичат приоритетите за националната сигурност занапред, изтъкна той и подчерта, че трябва да се справим с три ключови за обществото предизвикателства и приоритета - енергийната ефективност, енергийната диверсификация и развитието на енергийната инфраструктура.
За пореден път президентът заяви, че
България трябва да се стреми към енергийна независимост
като диверсифицира източниците и доставчиците на енергия и увеличи собствените си енергийни запаси. Той отбеляза, че изграждането на газови връзки със съседите и договарянето на доставки от различни източници формират дългосрочна перспектива на страната.
Президентът посочи, че Южният газов коридор е приоритет за България и изрази надежда, че интерконекторната връзка между България и Турция ще стане първи етап на проекта "Набуко", за който страната ни работи и подкрепя.
Росен Плевнелиев посочи също и важността за Европа и България на проекта "Южен поток", който ще диверсифицира тръбата, по която получаваме природен газ. Като отново изтъкна важността на енергийната ефективност, Плевнелиев отбеляза, че до 2020 г. с подкрепата на кохезионните и структурните фондове ще бъдат инвестирани поне 3 млрд. лв. в тази сфера.
По темата за продължаването на реформата в сектора "Сигурност" държавният глава изрази увереност, че до април 2013 г. на базата на постигнатия консенсус ще бъдат приети от парламента четирите закона - за НРС, НСО, Служба "Военна информация" и общия устройствен закон.
По думите му това е изцяло в интерес на националната сигурност и ще бъде
историческо постижение не за последните 20, а за последните 70 години,
в които службите са работили "на тъмно", без правила, без обществен и парламентарен контрол.
Дългосрочното развитие и сигурността на държавата ще зависи пряко от подкрепата на иновации, развитието на високи технологиии индустриите на бъдещето, информационни и комуникационни технологии, производство на храни, биотехнологии, каза още президентът Плевнелиев.
Той отбеляза и темата за киберсигурността като един от важните фактори за бъдещата сигурност на държавата. Една от темите на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) през следващата година ще бъде за киберсигурността и възможностите България да развива това стратегическо направление.
Демографският проблем на България е голям, каза Плевнелиев и подчерта, че трябва да се търси решение - трябва да се възприемат иновативни политики за стимулиране на раждаемостта, да се концентрираме върху повишаване на качеството на живот, приоритетни да са здравеопазването, образованието, регионалното развитие и създаването на икономическа перспектива и качество на живот в регионите на България.
Необходимо е също да се възприемат политики, които да върнат сънародниците ни от чужбина.
В отговор на въпрос президентът Плевнелиев отбеляза, че
семейството, църквата, училището са три важни стълба
за всяка просперираща държава. Той изрази увереност, че българската църква е на прав път и че ще вземе своите мъдри и отговорни решения, защото имаме нужда от единна църква в интерес на хората.
На въпрос за Македония президентът Плевнелиев каза, че нямаме никакъв проблем с обикновените хора в Македония, но по думите му политиката в момента в Скопие трябва да направи своите изводи и да промени посоката - да спре антибългарската кампания и да спазва Декларацията за добросъседство, подписана през 1999 г.
България е голям приятел, уважаван съсед на всички в региона, но нашата подкрепа за Македония не е безусловна, заяви президентът.
и не считам, че който и да било в тази държава би могъл да прави сянка на когото и да било, заяви президентът в отговор на въпрос дали е "излязъл от сянката на министър -председателя".
Плевнелиев посочи, че такъв какъвто е бил като министър, такъв е и като президент. "Аз съм един много търпелив човек, добър човек по душа, но имам кауза, стойности и ценностна система, това си пролича и с казуса "Марковска". Аз ви обещавам да бъда себе си, а това е част от прозрачността и прогнозируемостта", каза още Росен Плевнелиев.
На въпрос дали смята, че неговият роден край - районът на град Гоце Делчев, може да се развива без тютюнопроизводство, Плевнелиев отговори: "Една фабрика в Гоце Делчев създава по-голяма добавена стойност, отколкото може би целият тютюнев отрасъл. Смятам, че ако моите скъпи приятели от Гоце Делчев и района започнат да се занимават със месопроизводство и животновъдство, ще има много по-голям ефект". Президентът акцентира и върху други сфери на земеделието като пчеларство и зеленчукопроизводство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!