2015 г. трябва да е година на действието, на реформи и модернизация, каза президентът Росен Плевнелиев пред участниците в Деветата годишна среща на бизнеса с правителството на тема "Как да тръгнем нагоре".
По думите на държавния глава няма да има никакво оправдание, ако българският политически елит вместо да избере реформите и "ударното" усвояване на еврофондовете, избере "някакви други политически сметки на дребно".
Плевнелиев посочи, че през 2015 г. имаме шанса да придвижим напред забавени реформи в съдебната система, здравеопазването, енергетиката, образованието,административната, водната, пенсионната, в сектор "Сигурност".
Ако тези реформи бъдат отложени, икономиката няма да може скоро да разгърне потенциала си, отбеляза президентът. Той заяви, че ще подкрепи всяко усилие за реформи, защото е убеден, че не бива да разчитаме на ниските данъци и ниските заплати като конкурентно предимство за страната.
Президентът посочи, че до 2020 г. ще разполагаме с над 30 млрд.евро за инвестиции
Споразумението за партньорство с ЕК ни осигурява над 15 млрд.евро за изпълнение на ключови за страната цели и реформи, а националният бюджет ще осигури минимум още толкова, каза той.
Росен Плевнелиев изтъкна необходимостта от спешно възстановяване на доверието в БНБ,КФН, ДКЕВР и в системата на правораздаване
Нуждаем се от ефективни и независими регулатори и от ефективна и работеща съдебна система, каза той. Президентът каза, че 2015 г. е решаваща за постигане на позитивна промяна и продължаване на реформата в системата на правораздаване.
Който иска да подкрепи желанието за справедливост на българите, трябва да застане зад продължаване на реформата в българското правосъдие, която не търпи отлагане, каза Плевнелиев.
Той апелира парламентът да приеме стратегията за съдебната система, изготвена от служебното правителство, да подкрепи нейната ускорена реализация, включително и ако за това са необходими конституционни промени.
Административната реформа и коректното управление на еврофондовете трябва да бъдат тотален приоритет за 2015 г., заяви още Плевнелиев
Той отбеляза отново необходимостта от въвеждането на електронното правителство. Президентът изтъкна и необходимостта през 2015 г. да бъдат положени максимални усилия не просто се приключи достойно и максимално да се усвоят средствата от стария програмен период, но и по успешен начин да бъдат стартирани колкото може повече проекти от новия период.
Плевнелиев отбеляза важността на енергийната диверсификация и посочи, че тя е въпрос на национална сигурност
Той посочи необходимостта от спешни действия за изграждане на газовите интерконектори с Гърция, Сърбия, Турция, Румъния, както и за разработване на възможни собствени газови находища в шелфа на Черно море.
"В годините на прехода се наслушахме на "заклинанията" за България като енергиен център. Истината е, че от комунистическо време досега, ние сме енергиен център - притежаваме добър и разнообразен микс от енергийни мощности с два пъти по-голям капацитет от собственото ни потребление, изнасяме ток и транзитираме газ за други държави. И докъде го докарахме", попита президентът.
"Фактите в българската енергетика са - отдавна транзитираме руски газ в различни направления, но цената на газа за България вече второ десетилетие е една от най-високите. Винаги досега сме били енергиен център и износител на ток, а докарахме българската енергетика до прединфарктно състояние. Всеки един от големите проекти в енергетиката финишира на двойна цена - "Цанков камък", "Белене", "Южен поток". Работи се на парче и на тъмно, а позициите по големите енергийни проекти се менят като "ветропоказател". Почти всяка обществена поръчка в българската енергетика е обвита от съмнение и е била поводи за скандали", посочи президентът Плевнелиев.
Той коментира, че затова не се впечатлява от планове за енергиен център и Голям шлем, а истински ще се впечатли когато българската енергетика заработи устойчиво и в интерес на икономиката и на народа. Плевнелиев каза още, че не е против, но не се и впечатлява от идеи за газов хъб.
Истински ще се впечатля, ако България и регионът се интегрират с европейския газов пазар, заяви държавният глава
Газовите интерконектори не струват скъпо, но дават достъп до алтернативни енергийни източници, моята идея не е един или друг доставчик да доминира, а балансът между тях да доминира, тогава ще има конкуренция, а цените ще паднат, ще приключим веднъж завинаги с газа като енергийно оръжие, той ще стане една стандартна скучна стока за търгуване свободно и на пазарна цена, каза президентът Плевнелиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!