Необходимият за пенсиониране осигурителен стаж ще се повишава плавно, а не както беше предвидено - с три години наведнъж, съобщи министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов след среща на премиера Бойко Борисов със синдикални лидери, в която участва.
От КНСБ и КТ "Подкрепа" съобщиха, че Борисов се съгласил да бъде криминализирано невнасянето на осигурителни вноски от страна на работодателите. През септември правосъдният министър ще изготви и внесе необходимите промени в Наказателния кодекс, посочил премиерът.
Тотю Младенов каза, че по този въпрос разговорите ще продължат, а Главната инспекция по труда ще прави денонощни проверки на фирми.
Гласуването на промените в Кодекса за социално осигуряване се отлага за есента, а през август ще има извънредни заседания на Съвета за тристранно сътрудничество, стана ясно още след днешната среща.
Лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев потвърди, че с премиера е постигнат консенсус по искането на синдикатите за плавно повишаване на осигурителния стаж.
Борисов е изразил и принципната си подкрепа за искането на синдикатите да се увеличи осигурителната вноска с 2% от догодина, но преди това е изискал да се направят анализи за приходите, които ще влязат в бюджета от прилагането на тази мярка.
По думите на Мика Зайкова от КТ "Подкрепа", подобна мярка би осигурила 400 млн. лева. Между 380 и 400 млн. лева са вземанията, които бизнесът дължи за неплатени вноски на НОИ.
С 13 млрд. лева е олекнал бюджетът на НОИ заради намаляването на вноските при управлението на последните три правителства, по данните на "Подкрепа". Около 1/3 от работещите у нас се осигурявали в момента на минимална работна заплата, което не отговаряло на реалните възнаграждения на хората.
Затова синдикатите настояват неплащането и укриването на осигуровки да бъде наказвано по същия начин, както неплащането и укриването на данъци, обясни Зайкова.
По думите й трябва да се мисли и за увеличаване на доходите.
От КНСБ съобщиха, че са изразили пред премиера нарастващото притеснение на синдикалните членове относно ефекта от предлаганите мерки за пенсионния модел в България и бъдещето на работниците и служителите.
КНСБ също са представили аргументи за необходимостта от увеличаване на осигурителната вноска, като подчертали, че редица държави от ЕС направиха това още през 2009 г. – Унгария - с 6%, Русия - с 6%, Румъния – с над 3%, Литва - с 2%, Германия – с 0.5%, а Великобритания – с 1% от 01. 04. 2011 г.
След срещата лидерът на КТ "Подкрепа" заяви, че социалният диалог се възстановява. Групата на синдикатите напусна последното заседание на Съвета за тристранно сътрудничество на 20 юли.
По думите на Тренчев, тогава "чашата е преляла от едно работодателско изказване - синдикатите пенсионерски организации ли са, та да защитават толкова тази група". Сега двата синдиката ще поискат официални срещи с всички парламентарни групи, на които ще бъдат обсъдени промените в пенсионната система.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!