С ъпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов постави седем искания пред управляващата коалиция и срок до 1 юли за изпълнението им, в противен случай формацията му ще оттегли подкрепата си за кабинета.
„Декларираме, че подкрепата на парламентарната група на ПФ към настоящето управление не е безусловна и е пряко свързана с изпълнението на заложените в програмата за стабилно управление приоритети.
Неизпълнението им ще доведе до прекратяване на подкрепата за правителството след 1 юли“,
каза Симеонов от парламентарната трибуна в изявление от името на групата.
Патриотите настояват за
незабавно премахване на всички незаконни постройки на територията на кв. „Кремиковци“,
с. Марчово, община Гърмен, за които е приключила процедурата по премахване, както и ангажиране на институциите да завършат законовите си задължения по установяването на законосъобразноста на останалите постройки.
Предприемане на
спешни мерки за овладяване на битовата престъпност,
която тероризира огромни райони в страната, искат още от формацията.
Те настояват за разглеждане и гласуване в пленарна зала на предложените от тях промени в Избирателния кодекс.
„В случай, че не бъде прието задължителното гласуване без референдум, ПФ настоява за приемане на текста за активна регистрация
и увеличаване на санкциите срещу купуване и продаване на гласове“, каза Симеонов.
Започване на
изграждането на защитните съоръжения по границата с Турция
и възстановяване в срок до 1 юли на увредените участъци от тях, поиска още Симеонов.
Той настоя и за
недопускане на увеличаването на цената на електроенергията
и предприемането на адменистративни мерки от енергийните дружества и Министерството на енергетиката за прекратяване на мащабните злоупотреби или кражби в бранша.
ПФ искат още завършване на необходимите законови нормативни промени за
ограничаване на незаконната сеч и износ на дървесина,
както и решаване на институционалните проблеми, свързани с българските общности зад граница.
Патриотите искат
решаване на институционалните проблеми, свързани с българските общности зад граница,
както и приемане на промените предложени от ПФ в Закона за българите живеещи извън България.
„Считаме, че изброените по-горе условия са напълно изпълними в срок до 1 юли, не са свързани с извънредни непредвидени бюджетни разходи“, категоричен бе Симеонов.
Повод за декларацията на ПФ станаха събитията в Гърмен.
„За пореден път законността и елементарните норми на обществено поведение са брутално нарушени от „самозабравила се тълпа цигани“ и за пореден път родината е изправена пред тежкият проблем на съжителството на големи групи от хора, нарушаващи законите срещу малка група сънародници, чиято единствена вина е, че изискват спазването на закона от всички“, коментира Симеонов случая в Гърмен.
След среща със Симеонов в НС председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов съобщи, че
ГЕРБ ще разгледа условията на партньорите си и в рамките на седмица ще е готова със становище.
„Във вторник по-следващата седмица то ще бъде представено на работна среща. Ако постигнем политически консенсус с всички парламентарни групи, тогава можем да се консолидираме около една-две промени в ИК, но да не стигнат до политическото популистко говорене, което може да предизвикат евентуалните промени в кодекса“, обясни Цветанов.
„Голямата част от позициите на ПФ са основани на правителствената програма, което означава, че трябва да се подходи конструктивно и да се водят разговори“, обясни на свой ред съпредседателят на ПГ на Реформаторския блок Радан Кънев пред журналисти в парламента.
„Естествено е да се мисли и за реалистични срокове, защото всичко това в рамките на месец може би дори не е възможно. Всичко, което е стъпило на програмата на правителството, е и наш ангажимент, ние трябва да го изпълним и оттук нататък трябва да седнем да разговаряме по какъв начин“, посочи още той.
Реформаторите обаче твърдо не подкрепят искането на ПФ за по-висок праг на преференцията,
защото в програмата им е записано преференция без праг. Но пък са „за“ въвеждане на активната регистрация, както искат и колегите им от ПФ.
От „БСП лява България“ се разграничиха от крайните позиции, като изтъкнаха проблемите пред ромската общност и призоваха да се търси консенсус и бързи мерки.
„Гърмен не е прецедент, спомняме си Катуница.
Но Гърмен е симптом за болестта, от която страда обществото ни.
Тази болест си има име – страх. Българинът се страхува от собствената си държава, той не е спокоен в собствения си дом“, коментира Атанас Мерджанов от левицата.
Лидерът на ДПС Лютви Местан подчерта, че проблемите, които има в страната между българи и роми, произтичат от социалното изключване на ромската общност и подчерта, че проблемът не е оцветен партийно. Той ясно заяви, че ДПС не е първопричина за напрежението.
„Ще решим ли проблема, имаме ли воля? Или само ще си играем на политика на принципа „дрън-дрън“
и ще повтаряме едни и същи клишета за „универсалното зло ДПС“. Изходът от ситуацията не е в обидни изрази като „тази популация“, не е в изрази като „паразит“ или в определяне на ромите като „изгубеното звено между неандерталеца и хомосапиенс“, категоричен бе лидерът на ДПС, цитиран от Нова ТВ.
Патриотичният фронт срещнаха и острия коментар на лидера на „Атака“ Волен Сидеров.
„Опитват се да надуват мускули, т.нар. патриоти.
Поставят условия на коалиционните партньори, с които са се прегърнали.
Драги мои, сладки, медени, сега, тази коалиция, която управлява в момента, дойде на власт с цигански гласове. Как ще ги пипнат? Как ще им разрушат незаконните постройки? Няма как да стане“, каза Сидеров, цитиран от БНР.
По-рано депутатите от ГЕРБ и Реформаторския блок отхвърлиха искането на „Атака“ в Народното събрание да бъде изслушан министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова за случващото се в Гърмен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!