П етъчният парламентарен контрол да се провежда и ако няма кворум в пленарната зара, реши мнозинството в Народното събрание с 86 гласа "за", 42 - "против" и 10 "въздържал се", при обсъждане на регламенти от новия правилник за работата на депутатите.
Не се прие предложението на председателя на ПГ на Патриотичния фронт Валери Симеонов в началото на всяко заседание да звучи националният химн.
В случаите на продължаване на заседанието при липса на кворум, може да се провежда само парламентарен контрол, но не и да се гласуват и приемат актове, гласи текстът, предложен от Десислава Атанасова от ГЕРБ. Той предизвика отрицателната реакция на БСП и на ДПС и спорове между управляващи и опозиция.
Мая Манолова от левицата обвини мнозинството в узаконяване на отсъствието на депутатите от залата в петък, още повече, че и временната комисия също е отхвърлила предложението.
"Как може хората да ходят на работа 5 дни в седмицата, по 8 часа за по 350 лв., а народните представители в петък да могат да отсъстват", добави към аргументите си тя. Социалистката отбеляза, че маниер на ГЕРБ е да приемат важни закони по тъмно, за да няма дебат.
Работим по тъмно, но не на тъмно, репликира Десислава Атанасова.
Председателят на НС Цецка Цачева обясни, че новата редакция се отнася единствено до парламентарния контрол, защото той не е акт на колективното тяло - НС, към отделен министър, а на отделен депутат, който е задал въпрос и очаква отговор. В останалите случаи заседанието или се прекъсва, или се прекратява.
Четин Казак от ДПС обаче припомни, че дори по време на контрол има хипотези във връзка със запитване да се проведат разисквания и да се гласуват решения, за което е необходимо съответното мнозинство.
Искам да разсея разбирането на някои, че контрол е отношение между отделни депутати и министър - то е между институцията НС и в рамките на него се реализира министерската отговорност, подчерта председателят на ПГ на левицата Михаил Миков. Той обеща социалистите да не си "играят" с кворума, както правеше ГЕРБ в 42-я парламент.
Депутатите записаха още откритите заседания на НС да се предават и от парламентарен телевизионен канал. Те обаче отхвърлиха предложението на Четин Казак да се задължи БНР да излъчва заседанията на ултракъси вълни, защото сегашният сигнал бил с лошо качество и не обхващал територията на цялата страна.
Парламентът си разписа коледна ваканция от 22 декември до 10 януари, 10 дни по Великденските празници и от 1-ви до 31-ви август лятна почивка. По изключение Народното събрание може да реши дните на ваканциите да бъдат променени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!