Б ългария не се е подписвала заедно с други европейски държави срещу намерение на Русия за разширяване на „Северен поток“ до Германия, каквато информация се появи в някои медии, заяви категорично министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
По-рано в медиите се появи информация, че страната ни, заедно с още девет държави от Европейския съюз, е подписала документ с искане за проверка и дебат по проекта на Русия за разширяване на газопровода, защото намеренията на Москва противоречат на интересите на ЕС и може да дестабилизират допълнително Украйна.
България не е изразявала такава позиция, с писма няма как да се решат толкова важни въпроси, подчерта министърът.
И обясни, че за да се вземе решение, то трябва да бъде обсъдено от Съвета по европейски въпроси към Министерския съвет, да има и решение на Съвета по енергийна сигурност, да бъдем запознати с цялата фактическа обстановка.
Към настоящия момент
няма никакви предпоставки за притеснение за доставките на природен газ за България,
увери Петкова по повод спирането на газовите доставки на „Газпром“ към Украйна.
Тя подчерта, че хранилището в Чирен е с над 450 млн куб. м газ и са предприети всички необходими действия като на този етап няма никакви индикации за притеснение.
Петкова отбеляза че „Нафтогаз“ официално е декларирал, че по транзита договорите ще продължат да се изпълняват и до този момент проблем няма.
България има нов авариен план за действие при газова криза:
Министърът не се нае да изчисли дали след либерализацията на енергийния пазар у нас от следващата година ще поскъпне цената на тока. По думите ѝ, международната практика е показала, че първоначално има лек скок, но после цената пада дори под първоначалните нива.
Запитана дали може
да бъде възроден „Южен поток“
след влошаване на отношенията между Турция и Русия, Петкова потвърди, че страната ни работи целенасочено за диверсификация на източниците на доставка на природен газ. Тя припомни, че са налице всички предпоставки да се превърнем в газоразпределителен център – географско положение, добра газопреносна инфраструктура – на наша територия се намират 80 на сто от компресорните станции в региона, което било важно за осигуряване реверсивността на потоците на природен газ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!