„Ако НЕК не беше се разплатила с двете централи, държавата трябваше да плати 3 млрд. лв. неустойки, заради неизпълнението на договорите”, това обяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова, коментирайки заема от 535 млн. евро, взет от Българския енергиен ходинг, с който бяха покрити задълженията към т. нар. „американски” централи - ТЕЦ „Марица изток 1“ и ТЕЦ „Марица изток 3“.
Днес Петкова даде пресконференция, в която отговори на отправените от ръководството на политическа партия АБВ обвинения за непрозрачно управление.
„БЕХ не попада в приложното поле на Закона за обществените поръчки, но има утвърдени правила за това как холдингът да извършва разходите си и тези правила са спазени“, допълни Теменужка Петкова.
По отношение на спекулациите, че заемът ще се отрази на цената на тока, тя поясни, че единствено лихвата от 3,8% по кредита се признава за разход, а тя е по-ниска от намалението по преференциалните цени, договорено с двете американски централи.
Тя допълни, че с преминаването към пълна либерализация на електроенергийния пазар, договорите с двете „американски” топлоелектрически централи, отново ще бъдат преразгледани.
Петкова: Преговаря се с 9 банки за финансиране на БЕХ заради американските централи
БЕХ започва преговори с банки за 650 млн. евро
Законови промени ще отложат поскъпването на тока
Енергийният министър обясни, че българска делегация е била на посещение в Япония на база на подписан през 2012 г. Меморандум за сътрудничество. В него е посочено, че всички срещи, които се провеждат съгласно този Меморандум, са правно необвързващи.
„Така че в рамките на това посещение не са поемани никакви ангажименти за обвързване на БЕХ по каквито и да било проекти.“, изясни Петкова. Тя категорично заяви, че служители на Министерството на енергетиката, както и на БЕХ и неговите дъщерни дружества, не са посещавали Сингапур.
По повод намерението на АБВ да сезира Европейската комисия за нарушаване на Закона за обществените поръчки при разговорите с японската корпорация „Тошиба” (Toshiba), министър Петкова изтъкна, че няма стартирана обществена поръчка, защото не са поемани никакви ангажименти.
Петкова изрази изненадата си от поставянето на въпроса за необходимостта от правна защита по арбитражното дело за АЕЦ „Белене“.
„Става въпрос за търговски спор между две компании и няма нищо по-естествено от това да имаме адекватна правна защита. Ако някой не иска интересите ни да са защитени, нека го каже ясно“, призова министърът на енергетиката.
По-рано днес Румен Петков от АБВ и Драгомир Стефанов от движение „Гергьовден“ поставиха към ръководството на Министерството на енергетиката въпроси, свързани с посещението на делегация в Япония, сключения от БЕХ заем за мостово финансиране и развитието на арбитражното дело за АЕЦ „Белене“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!