С поред данни на Националния осигурителен институт (НОИ) служителите в специалните ведомства – МВР, Министерството на отбраната и на правосъдието, се пенсионират средно на 50-годишна възраст и получават пенсия средно 26 години. А 66% от тези пенсионери продължават да работят и да се осигуряват.
Така социалният министър Йордан Христосков аргументира готвеното предложение да се въведе възраст за пенсиониране в силовите министерства.
"Въвеждането на възраст при пенсиониране в тези ведомства е в полза на работещите,
тъй като те по този начин могат да бъдат защитени срещу уволнение, в това число и на политическа основа", коментира той.
Христосков обяви, че когато предложението за увеличаване на осигурителния стаж за пенсиониране бъде оформено, то ще бъде предложен и достатъчно дълъг преходен период за въвеждането му, като за различните длъжности стажът ще бъде удължен с различен период.
Социалният министър, който ръководи Консултативния съвет по осигурителната реформа, съобщи, че идеята е в рамките на 3 до 5 години работещите в МВР и министерствата на отбраната и на правосъдието да могат да се пенсионират при досегашните условия - 27 години осигурителен стаж, от които 18 години в съответната система. Целта е да се избегне масово напускане с цел пенсиониране.
"Предложението е възрастта за пенсиониране да е различна за различните длъжности в трите ведомства съобразно тяхната специфика, но засега не е обсъждано нито какви да са възрастите, нито за кои длъжности да се отнасят", каза Христосков.
Той опроверга публикации, според които ще бъде намален размерът на обезщетението при пенсиониране на кадровите военни, полицаите и охраната на затворите. Към момента те са до 20 брутни заплати в зависимост от прослужените години в съответната система.
Христосков напомни, че подготвяната промяна е отговор на препоръките на Европейския съвет за премахване на ранното пенсиониране. Една от основните критики на Брюксел е, че ефективната възраст за пенсиониране в България е най-ниската в Европа.
В момента единствено за служителите в тези специални ведомства няма изискване за минимална възраст за пенсиониране, достатъчно е да имат 27 г. осигурителен стаж, от които 18 в системата на съответното ведомство.
"Предложенията за осигурителна реформа ще бъдат оставени на следващото правителство, което ще прецени кои от тях да внесе за обсъждане и одобрение от Народното събрание", уточняват от пресцентъра на Министерството на труда.
Подобни промени предизвикаха недоволството на военни, полицаи, пожарникари и надзиратели, които заплашиха с протести. Синдикалните организации на служителите в сектор "Сигурност" излязоха с гневни декларации, в които настояха за оставката на социалния министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!