Делян Пеевски е получил е получил достъп до най-секретна информация по съмнителна процедура, пишат в. "Сега" и в. "Капитал Daily"
Обикновено процедурата отнема поне месец, но в неговия случай са били нужни само две седмици, за да може той да бъде проверен за благонадеждност - вкл. да бъдат проверени сметките му, да се види дали срещу него има проверки от службите и образувани досъдебни производства.
Неясно е и на какво основание Пеевски е трябвало да получи достъп
до документите с гриф "Строго секретно". При това такъв достъп той е получил на 11 юни, три дни преди да бъде избран от Парламента за шеф на ДАНС.
На 14 юни премиерът Пламен Орешарски изненадващо предложи Делян Пеевски за председател на ДАНС. Парламентът одобри кандидатурата му за петнайсетина минути и без реални дебати. Веднага след това Пеевски се закле като председател на ДАНС, влезе в новия си кабинет и дори намери време да проведе работни срещи с главния прокурор Сотир Цацаров и вътрешния министър Цветлин Йовчев.
Само за часове хиляди граждани се организираха за протест пред Министерски съвет, а президентът Плевнелиев заяви, че доверието му към кабинета "Орешарски" е изчерпано и настоя Парламентът да преразгледа решението за избора на Пеевски като председател на ДАНС.
На 15 юни Пеевски се оттегли от ръководния пост в ДАНС. В открито писмо до медиите Пеевски обясни причините за оставката. В него се казва, че той е приел да изпълнява отговорностите на председател на ДАНС в името на гражданите, обществото, държавата.
"Пак в тяхно име съм готов да приема Решение на 42-рото Народно събрание, с което да се отмени Решението за избирането ми. Този акт е израз на общата отговорност - моята, на премиера Пламен Орешарски и на председателите на БСП и ДПС г-н Сергей Станишев и г-н Лютви Местан", се казва в писмото.
Няколко часа след писмото на Пеевски, Орешарски, Станишев и Местан решиха да оттеглят кандидатурата на Пеевски, а премиерът заяви, че ще предложи нов председател на ДАНС.
Лютви Местан заяви, че не знае как Делян Пеевски е получил достъп
до най-високото ниво на класифицирана информация "Строго секретно".
"Изглежда процедурата за получаване на допуск до строго секретна информация е реализирана преди избирането на Пеевски за председател на ДАНС, като едно от основанията кандидатурата да бъде предложена за гласуване от Народното събрание", каза лидерът на ДПС пред журналисти в Народното събрание.
Питайте премиера, вероятно номиниращият орган може да е искал това, посъветва той.
"Не съм запознат с точно тази страна на процедурата. Не знам дали конкретното лице иска достъп", добави Местан.
Макар да изглеждаше, че гласуването на Пеевски е блиц ход, има индикации, че
сценарият той да поеме ДАНС е бил подготвян от известно време
На първо място, дни по-рано бяха гласувани промени в закона за ДАНС, според които нейният председател не се назначава от президента, а се избора от Народното събрание. Същевременно отпадна изискването за специфичен стаж в системата, а остана само изискването за юридически стаж. Отпаднаха и няколко от основанията за оттегляне на председателя, което го прави трудно сменяем.
Разкритията с получения достъп развенчават легендата,
която БСП и премиерът Пламен Орешарски се опитват да създадат, че освен кандидатурата на Пеевски за председател на ДАНС са обсъждали и други имена, както и че Законът за ДАНС не е изменен специално за него, коментира "Сега".
"Изпраща се запитване до всички териториални дирекции на НАП, до НОИ, до всички банки, прави се проверка във всички информационни фондове на МВР и ДАНС. Проверяват се и други обстоятелства - дали доходите на лицето отговарят на стандарта му на живот. Отделно проверяваният трябва да посочи три доверени лица, които проверяващите щателно да разпитат", разказват запознати източници пред "Капитал".
Обект на проверка са и други обстоятелства - например общоизвестният факт, че Делян Пеевски ползва многобройна охрана. Проверяващите трябва да установят кои са неговите охранители, имат ли връзки и минало с криминалния контингент и каква е причината той да бъде охраняван. Тези данни би трябвало да присъстват в проучвателното досие. Ако ги няма, това на практика означава, че или ДАНС не са знаели за този факт, което представлява опасност за националната сигурност, или, че проверката е била извършена формално, което би означавало същото.
Интересен е въпросът, ако Пеевски няма други доходи освен заплатата си като депутат или министър (а той няма как да има, защото от 2005 г. е на държавна служба),
кой финансира охраната и начина му на живот
Отговорът на този въпрос е важен, защото финансовата зависимост създава предпоставки за опорочаване на тайната на информацията.
Абсолютно неясен остава въпросът какво се случва и с разработките срещу Делян Пеевски, за които беше писано в медиите. Според разследване на "Труд" срещу него има две разработки именно в ДАНС, а според източници на "Капитал" по него е работила и ГДБОП. Експерти по сигурността на информацията коментираха, че наличието на подобна информация е основание за отказ на разрешение, пише още "Капитал".
Днес Парламентът започна работата си с обсъждане проекторешение за отмяна на решението за избор на Делян Пеевски за председател на ДАНС. Народните представители от ГЕРБ не са в залата.
Управляващата коалиция не поиска оставката на Пеевски, а поиска Народното събрание
да отмени решението си за неговото избиране, така че Пеевски да остане депутат
Съществуват различни мнения относно юридическата валидност на подобно прегласуване и затова ще се наложи да бъде сезиран Конституционният съд.
Ако народен представител приеме поста на шеф на агенция, губи мандата си, коментира пред агенция "Фокус" бившият конституционен съдия Георги Марков.
"Още преди 20 години - през 1993 г., Конституционният съд излезе със специално тълкувателно Решение №5, докладчик беше проф. Неновски, и единодушно прие това, специално за шефовете на агенции - ако народен представител приеме поста на шеф на агенция, губи мандата си.
Преди това има и едно Решение №4, което отстрани Стоян Ганев като народен представител, за това, че макар и за една година, е станал председател на Общото събрание на ООН", обясни Марков.
"Народните представители
да прочетат това тълкувателно решение на Конституционния съд, да не дразнят повече хората,
и да не правят лоша услуга на самия г-н Пеевски, който все някак си ще преживее, че не народен представител.
В крайна сметка е твърде млад и пред него ще има още избори. Не трябва след една толкова тежка грешка, извадила хората на улицата, да последва нова, вече с нарушаване на Конституцията", каза още Марков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!