„Българин да стане генерален секретар на ООН е и въпрос и на престиж и въпрос на влияние”, заяви в студиото на „Здравей, България” бившият външен министър Соломон Паси.
„Четох една статия на списание „Форбс”. „Форбс” казва така: България има възможността да влияе върху световните дела, каквато възможност не е имало от 8 века насам, ако българин стане шеф на ООН”, посочи Паси.
Той обясни, че докато Ирина Бокова е шеф на ЮНЕСКО, друг българин не може да бъде избран за висок отговорен пост в ООН.
„Това е желязно правило”, подчерта Паси. „Не може една нация да оглавява две организации в ООН. До ноември 2017 година, когато изтича мандатът на Бокова, никой друг освен нея не може да заеме шефско място в ООН”, подчерта той.
„Кристалина Георгиева е жена и с качества, и с бъдеще и с перспектива. Тя представлява Европейската комисия. ЕК в момента е един от основните стимулатори на писането и провеждането на санкциите срещу г-н Путин. Ако искате да доставите удоволствие на руския президент, предложете член на ЕК за шеф на ООН, за да може той да наложи вето”, подчерта Паси.
„В цялата работа има нещо много българско. Има хора в България, които искат да заемат по-ниски позиции в ООН и за това работят срещу кандидатурата за шеф на организацията”, поясни Паси.
„Бойко Борисов бави решението за българската кандидатура и с това проваля шансовете за България”, добави Паси и подчерта, че германският канцлер Ангела Меркел също обмисля да се кандидатира за председателското място в ООН.
„Българският министър-председател е мекушав, колеблив, нерешителен и дълбоко некомпетентен” по темата за кандидатурата на България за генерален секретар на ООН, смята Паси.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!