Парламентът създаде анкетна комисия за разследване на корупция по високите етажи на властта.
Според решението на депутатите тя ще проучва случаи, при които има факти, данни и документално аргументирани публични разследвания, включително и на прекратени дела и преписки, за корупция по високите етажи на властта, довела до лично облагодетелстване на определени лица, ощетяване и значителни вредни последици за държавата.
Проекторешението беше внесено от лидера на РЗС Яне Янев и група депутати. "За" гласуваха 125 депутати, против бяха 53, а се въздържа един.
Предложението подкрепиха ГЕРБ, Синята коалиция, "Атака" и независими. "Коалиция за България" и ДПС бяха против.
В комисията ще участват 13 депутати, като шестима ще бъдат от ГЕРБ, по двама - от левицата и ДПС, по един - от Синята коалиция и "Атака", и един независим.
Срокът на работата на анкетната комисия ще бъде шест месеца
В началото Янев мотивира предложението си с това, че в последния мониторингов доклад се посочва, че резултатите в борбата с корупцията по високите етажи не са задоволителни.
Според Янев комисията трябва да разследва конкретни корупционни схеми и публични скандали, придобили публичност като "СПИН скандал", "кръгът "Фронтиер", "хидровъзел "Цанков камък", "източване на БДЖ", "АЕЦ Белене", "Арсенал-Казанлък" и други.
Вносителят обясни, че обект на проверката на комисията ще бъдат случаи с прекратени производства, а не такива, по които съдът се е произнесъл.
Председателят на "Коалиция за България" Сергей Станишев посочи, че самата идея за комисията в края на мандата говори, че три години цялата мощ на държавата, включително МВР и парламентарната антикорупционна комисия, не са свършили нищо.
С всичките думи и клетви не могат да се променят констатациите на ЕС, добави той.
Зад тази активност стоят предизборните сметки и мечтания на Яне Янев като лидер на партия с разпаднала се парламентарна група, стоят и интересите на тези, които са готови да му дадат пари за следващите избори, коментира Ангел Найденов от левицата.
Четин Казак от ДПС заяви, че парламентът не може да се превръща в разследващ орган.
Народното събрание да не би да е четвърта инстанция, за да възобновява разследване по прекратени дела и преписки, попита той.
Нищо не пречи на депутатите, ако имат някакви данни, да ги предоставят на прокуратурата, посочи Казак и допълни, че за да се отговори на критиките на ЕК за корупция по високите етажи, работата на анкетната комисия трябва да е насочена към последните три години.
Колегата му Лютви Местан отбеляза, че истинският мотив за анкетната комисия е да сложи чадър и да скрие провалите на управлението на страната.
Неслучайно тя се предлага в момент, в който управлението навлиза в изключително тежка криза, каза Местан. Яне Янев отговори на опозицията и каза, че точно те са архитекти, подбудители и извършители на престъпленията, които са довели България до сегашното положение, и са забравили как 22 години източват държавната хазна.
Лидерът на "Атака" Волен Сидеров заяви подкрепата на националистите за комисията, но изрази надежда, че тя ще започне работа с разследване на премиера.
Пламен Нунев (ГЕРБ) коментира, че мнозинството няма притеснения, защото във всички случаи, когато е имало съмнения за корупция за представители на ГЕРБ, е имало светкавична реакция със съответните мерки.
Предишните управляващи не са проявявали такава смелост, посочи Нунев и допълни, че ще подкрепи създаването на комисията, защото в мониторинговия доклад се препоръчва да бъдат предприети мащабни мерки срещу корупцията по високите етажи на властта.
"Коалиция за България" обмисля да създаде паралелна комисия за борба с корупцията
по високите етажи на властта. Това каза пред журналисти в парламента депутатът Антон Кутев.
Новосъздадената анкетна комисия, за да свърши работата, за която е предназначена, трябва да има много по-широк спектър на действия и да се занимава с нещата, които наистина засягат живота на българските граждани, смята депутатът.
Кутев посочи, че ще говорят и с други политически сили в рамките на парламента за създаване на паралелна комисия.
Тя ще обхваща и казуси, станали в мандата на това управление, каквито са "скандалът с Мишо Бирата и Ваньо Танов, изсичането на горите под ръководство на депутата Емил Димитров от ГЕРБ, и изграждането на интермодалния терминал в Драгоман, приватизацията на "Булгартабак", подмяната на далекопроводите в Североизточна България и случаите с бившите депутати Димитър Аврамов и Николай Коцев".
В отговор на репортерски въпрос Кутев посочи, че обмислят дали да сезират Конституционния съд за създаването на тази комисия, но още не са взели окончателно решение. Стремим се винаги да бъдем прецизни, когато се обръщаме към институция като Конституционния съд, и искаме да знаем, че наистина сме били изчерпателни и точни, добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!