При ратифициране от Народното събрание на търговското споразумение АСТА (The Anti-Counterfeiting Trade Agreement) в частта за интернет доставките да бъде записано, че има резерви и ще се прилага действащото в момента българско законодателство.
За това са се споразумели на среща при премиера Бойко Борисов представители на ИТ сектора, доставчици на интернет услуги и депутати от ГЕРБ.
Новината съобщи пред журналисти в парламента заместник-председателят на ПГ на управляващата партия Валентин Николов.
Спорните текстове в договора, към който България се присъедини, предизвикаха силен обществен отзвук в много държави заради опасения, че това ще отнеме много от свободите на интернет потребителите.
Заради готвените у нас протести вчера министърът на икономиката Трайчо Трайков заяви, че българският подпис под договора е под условие, тъй като ако не бъде ратифициран от парламента, той няма да създаде никакви ангажименти за България.
Законодателството в частта за интернет доставките категорично няма да се променя и това ще бъде отстоявано от ПГ на ГЕРБ при ратифициране на търговското споразумение, заяви Николов.
Когато ратифицираме конкретните текстове, засягащи интернет, ще запишем, че има резерви и българското законодателство няма да се променя, допълни той.
По думите му такава била правната техника за ратифициране на международни документи.
Междувременно Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) излезе с позиция по споразумението.
Текстовете на ACTA не решават много от проблемите със защитата на авторското право и интелектуалната собственост,
се посочва в нея. Според организацията текстовете дори създават редица други сериозни проблеми.
Изисквайки да бъде прехвърлена върху интернет доставчиците и доставчиците на онлайн услуги отговорността за нарушенията, направени от техни потребители, документът поставя под въпрос правната сигурност, развитието и дори самото съществуване на компаниите от няколко иновативни пазарни сектора с висока добавена стойност, смятат от БАСКОМ.
Позицията им е, че доставчиците на интернет услуги не трябва да носят отговорност за информацията, която предават или съдържанието, което хостват, до степен, която да налага предварително наблюдение и филтриране на тези данни.
През последните години свободното споделяне на информация се превърна в стандарт при интернет услугите и не трябва само по себе си да бъде приравнявано с нарушаването на авторските права, пише в позицията.
Според БАСКОМ ако Европейският парламент приеме споразумението ACTA през лятото, това ще намали шансовете на Европейския съюз да изпълни своите цели в сферата на развитието на иновациите и да се конкурира успешно с други региони в света.
Документът ще ограничи развитието на нови стартиращи компании в няколко ключови иновативни сфери и ще постави съществуващите в тях фирми в условията на правна несигурност, забавяйки развитието им, посочват от организацията.
Те се обявяват и против приемането на споразумението в условията на пълна липса на прозрачност и без обществен диалог.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!