Парламентът прие днес на първо четене два проекта за промени в Изборния кодекс, свързани с обявения за противоконституционен текст за уседналостта.
Със 74 гласа "за", 21 "против" и 9 "въздържали се" бяха приети промените, внесени от Искра Фидосова от ГЕРБ и група депутати, които предвиждат да се намали срокът на уседналост от 12 на 6 месеца.
В този порект не се предлага промяна на изискването за 10-месечна уседналост за предстоящите наесен избори.
В докладите на ГРЕКО, ПАСЕ и ОССЕ, които са отправени към България след 2007 г., няма препоръка за промяна на изискването за уседналост, включително и за неговия времеви измерител, мотивират се вносителите от ГЕРБ.
Те отбелязват, че и Конституционният съд смята, че съдържащото се в Изборния кодекс изискване лицето да е живяло в населеното място, респективно в държава членка на ЕС, не е противоконституционно, а само намира срокът от 12 месеца за прекалено дълъг.
С 86 гласа "за", без против и с 8 въздържали се беше приет и проектът на Любен Корнезов от левицата, който също предлага намаляване от 12 на 6 месеца на срока на уседналост на изборите след 2011 г.
Корнезов обаче иска за вота наесен срокът да е три месеца.
"И всички срокове над шест месеца са противоконституционни. След като Конституционният съд казва, че над 6 месеца е противоконституционно, разбира се, че и тези 10 месеца са противоконституционни. И елементарната човешка логика изисква това", обърна се от трибуната Любен Корнезов.
"За тези избори, които следва да се проведат есента на 2011 г., и по отношение на този срок в нито един доклад до сега нямаме препоръка за намаляване на срока", заяви в отговор Искра Фидосова от ГЕРБ.
"Никой не е по-голям от българската конституция. Нито ГЕРБ е по-голям, нито Бойко Борисов, нито даже Искра Фиодосова", коментира Мая Манолова от БСП.
"Ние ще продължим да се борим срещу това временното отсъствие от родината да те лиши от правото да избираш свои местни власти. Тази битка ние ще я продължим и ако трябва ще използваме всички ресурси и на международните органи, които са създадени, за да защитават основните права на гражданите", коментира Лютви Местан от ДПС.
"Една лъжа може да е повторена 1000 пъти, не 100, но това не променя истината. Принципът за уседналост е факт, тези, които са за запазване на статуквото за изборния туризъм според мен трябва да бъдат по-ниски от тревата и да замълчат", включи се в полемиките и Димитър Лазаров от ГЕРБ.
Любен Корнезов предлага също районните кметове в градовете с районно деление като София, Пловдив, Варна и кметове на села с над 150 души да бъдат пряко избирани от населението.
Депутатите отхвърлиха промените, предложени от Михаил Миков от левицата, които предвиждат да отпадне изискването за 12-месечна уседналост и на кандидатите за кметове и общински съветници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!