Гласуваха общо 210 народни представители, от които 72 подкрепиха вота, 136 бяха "против", двама се въздържаха.
Минимумът необходими гласове, за да мине вотът на недоверие, са 121 гласа "за".
Правителството подкрепиха депутатите от ГЕРБ и независими. "За" вота
гласуваха вносителите от Коалиция за България и ДПС и един
независими.
Сините и "Атака" не участваха в гласуването. Двама
независими се въздържаха.
Вотът беше внесен от БСП, ДПС и независими депутати заради доклада на Европейската комисия и провала на правителството в областта на правосъдието и вътрешните работи.
Дебатите се проведоха във вторник на извънредно заседание.
На заседанието на парламента и на гласуването присъстват вицеремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, министърът на правосъдието Диана Ковачева, министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, министърът на външните работи Николай Младенов и министърът на отбраната Аню Ангелов.
Лидерът на РЗС предложи 15-минутна почивка, в рамките на която председателят на парламента Цецка Цачева да покани депутатите от "Атака" да влязат в залата. Цачева прикани квесторите да поканят депутатите от парламентарните групи на "Атака" и Синята коалиция да влязат в зала и да гласуват, но те не го направиха и не гласуваха.
Темата на вота днес беше "провал на политиката в областта на правосъдието и вътрешните работи".
В дневния ред на парламента днес са и промени в Закона за защита от дискриминация.
Първият вот на недоверие - през октомври 2010 г., беше по инициатива на БСП и ДПС, заради политиката в сферата на здравеопазването.
Вторият опит за парламентарно бламиране на правителството на премиера Бойко Борисов, беше заради неуспеха на антикризисната политика. Той беше през юни 2011 г. и отново внесен от Коалиция за България и ДПС.
Месец след това - през юли миналата година, беше иницииран и третият вот на недоверие, за "провал на политиката по вътрешна сигурност и обществен ред, провалено членство в Шенген, полицейщина и нарушаване на основни човешки права". Той отново беше на КБ и ДПС.
В началото на април т.г. Коалиция за България и "Атака" внесоха искане за вот на недовериекъм правителството заради спиране на проекта за АЕЦ"Белене" и провалената енергийна политика на България.
В началото на миналата година мнозинството даде подкрепата си за управлението на ГЕРБ при гласуването на поискания от самия министър-председател Борисов вот на доверие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!