Парламентът отхвърли ветото на президента върху Закона за Сметната палата.
За закона гласуваха 134 депутати, а "против" бяха 39. Законът подкрепиха ГЕРБ, Синята коалиция, "Атака" и независими депутати, а против него гласуваха парламентарните групи на Коалиция за България и ДПС.
От левицата и ДПС заявиха, че ще отправят жалба до Конституционния съд, който да се произнесе по закона. С новия модел се нарушава приемствеността в Сметната палата, с която се поставя под съмнение прозрачността на работата й, каза депутатът на Коалиция за България Михаил Миков.
Колегиалният модел на Сметната палата не се поддава на политически натиск, призовавам ви да не гледате с насмешка на ветото, каза Ремзи Осман от ДПС.
Този закон ще се прослави с това, че всеки текст в него е абсурден, недемократичен и противоконституционен, заяви Мая Манолова от левицата. Един колективен орган се превръща в политически зависим и безконтролен. Грубо се нарушава не само конституцията, а и общностното право с това, че се прекратяват предсрочно мандатите на членовете на Сметната палата, посочи още тя.
Според "изискванията" в този закон
всяка една Калина Илиева може да кандидатства за одитор или председател на Сметната палата
без дори да й се налага да фалшифицира диплома. Вие "вкалинчвате" цяла една институция - като премахвате изискванията одиторите да са с професионална квалификация и опит, юридическо образование, отбелязаха от левицата.
Държавният глава върна за ново обсъждане в парламента Закона за Сметната палата, предложен от ГЕРБ. Според президента у нас е залегнал колегиалният модел на управление още от създаването на Върховната сметна палата. С оглед на тази историческа обусловеност държавният глава смята, че са
недостатъчни мотивите за изоставяне на колегиалното начало
и преминаване към един непознат за българската правна система модел на едноличен ръководен орган.
Като притеснителен текст в закона президентът определи и разпоредбата, според която председателят на Сметната палата вече ще може да иска освобождаването на длъжностни лица на управленски постове, които не са спазили препоръки на одитния орган.
Освобождаването може да бъде поискано, ако те "са допуснали тежки или системни нарушения на закона, или ако системно не са изпълнявали дадени от Сметната палата препоръки".
Президентът смята, че текстът е формулиран твърде общо, тъй като управленска отговорност в България носят и конституционно установени органи, при които има изрична уредба на условията и реда за тяхното отстраняване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!