Емре Кьопрюлю, депутат на НРП от Текирдаг, поиска писмен отговор от министъра на вътрешните работи Муаммер Гюлер във връзка с действия на околийския управител на Чорлу, Северозападна Турция, който открито заявявал за кого трябва да гласуват на изборите в България на 12 май хората с двойно гражданство в Турция.
На 30 април околиойският управител събрал на среща кметове и ръководители на изселнически дружества, пред които заявил, че държавата подкрепя Народна партия "Свобода и достойнство" (НПСД) на Касим Дал и Корман Исмаилов и поискал от участниците в срещата да разпространят плакати на тази партия в своите райони и да препоръчат на гражданите с право на вот на изборите в България да го упражнят в нейна полза.
Кьопрюлю настоява да узнае дали разпространяваните твърдения за подкрепа на Турция за НПСД са верни
и дали вътрешният министър е разпоредил на околийските управители и валиите да бъде оказана подкрепа на тази партия.
Другото питане е адресирано до министъра на външните работи Ахмет Давутоглу и с него депутатът на НРП изисква отговорна въпроса дали тази линия на поведение, която би могла "да предизвика политически разногласия, разделение и провокации" сред изселниците турци и която е равносилна на намеса във вътрешните работи на чужда държава, е синхронизирана с мисията на министерството.
"Осъзнавате ли, че с тази пристрастна политика, която следвате, всъщност служите за отслабването и разделението на партиите, представляващи нашите сънародници в чужбина, които са изправени от години пред проблеми и се нуждаятот единство и солидарност?", пита още опозиционният депутат външния министър.
В два анализа по различни теми вчера и днес турският в. "Хюриет" засяга и въпроса за предстоящите парламентарни избори унас. В публикувания вчера материал, озаглавен "Въпросът не е ДПС, а НПСД", авторът отбелязва, че за разлика от преди, този път на изборите на 12 май мнозинството от българските турци ще дадат гласа си в полза на две партии - ДПС и Народна партия "Свобода и достойнство" (НПСД).
"Гласовете на турците ще бъдат разделени между ДПС, която 23 години не слиза от политическата сцена и новосъздадената НПСД. Макар че се очаква ДПС да загуби гласове, не стои въпросът дали тя ще влезе в парламента. НПСД обаче очаква отговор на въпроса дали ще успее да прескочи 4-процентовия праг и да влезе в парламента", се посочва в анализа. Отбелязва се още, че ДПС, която на изборите през 2009 г. получи 610 хиляди гласа, е обещала на тези избори да ги увеличи до 800 хиляди.
Въпреки това значителна загуба на гласовеот ДПС изглежда неизбежна, пише още "Хюриет". "При сравнение с предишните избори се затвърждава (перспективата за) възможна загуба на гласове от страна на ДПС, като се има предвид и това, че този път тя няма да може да получи безрезервна подкрепа от страна на Турция", пише още в материала. "Отдавна е даден отговор на въпроса дали ДПС ще загуби гласове. Въпросът, на който се търси отговор, е дали НПСДще успее да влезе в парламента", допълва "Хюриет".
В друг сборен материал по различни злободневни въпроси,подбрани от анализатора на "Хюриет" Ялчън Байер, също се коментират изборите в България на 12 май. Авторът Йозджан Пехливаноглу пише за усилия "да бъде сведена до нула" силата, с която политически са се сдобили българските турци, чрез тяхното разделение. Посочва се, че България, която при предишни избори "и при най-малкото трепване в Турция е изпращала устни и писмениноти, сега по някаква причина мълчи пред струпването в Българияна депутати от управляващата партия и общински кметове и пред натиска във вестниците на валии и околийски управители в Турция.
"Отговорът е много прост: да бъдат разделени политически на двебългарските турци", пише авторът и призовава за единство и противодействие от страна на всички турци, било то в България или в Турция, на подобни усилия, определени като "операция за заличаване на българските турци чрез разделяне".
Председателят на Дружеството за солидарност на балканските турски изселници (БТГДД) Хасан Бююкатеш подкрепи Народна партия "Свобода и достойнство" (НПСД) на Касим Дал и Корман Исмаилов, като обвини Движението за права и свободи (ДПС), че досега "не се е погрижило" за българските турци, предаде агенция ИХА.
По думите на Бююкатеш, който говори на пресконференция днес в Къркларели, "турците, които живеят в България понасят несправедливости, корупция и бедност", а доскоро единствената партия на етническите турци в България - ДПС, не се е погрижила досега за тях.
Изтъквайки тази причина, той заяви подкрепата си за НПСД и призова турските изселници да упражнят правото си на вот в полза на тази партия.
"Нашите сънародници, които живеят в България, не могат да се избавят от трудностите за осигуряване на прехраната.
Макар и в затруднено положение, те дълги години безусловно даваха гласа си на единствената турска партия ДПС. Този път, на парламентарните избори в България, които ще се произведат след няколко дни, трябва да променим посоката," каза той.
Бююкатеш призова за подкрепа за НПСД, припомняйки предизборните обещания на тази политическа формация за прозрачност в съдебната система, край на корупцията и бедността, ниски данъци и пр.
Председателят на изселническото дружество в Къркларели заяви, че на НПСД трябва да бъде даден шанс да се опита да изпълни обещанията си, като подчерта: "Трябва да подкрепим номер 6 в интегралната бюлетина, като не се отклоняваме от линията на Турция".
От изказванията в последно време на представители на управляващите среди личи подкрепата на правителството на Партията на справедливостта и развитието на премиера Реджеп Тайип Ердоган за НПСД.
В последния митинг в Омуртаг на Коалиция "Център - свобода и достойнство" се включиха също депутатите от парламента на Турция Хюсеин Бюрге и Седат Казалджъклъ, членове на Партията на справедливодстта.
По думите им турският премиер Реджеп Ердоган е изразил подкрепата си
за Народна партия "Свобода и достойнство", съобщават от НДПС.
Дружествата на турските изселници от Балканите не са единни в подкрепата си за една от двете партии на етническите турци в България.
Други изселнически организации демонстрираха предпочитания към ДПС
преди изборите, настоявайки, че вотът на избирателите от турски произход не бива да се разцепва.
Заради големия брой български изселници в Турция в страната ще бъдат отворени 86 изборни центрове, съобщи Уърлд булитин.
Очаква се над 100 хил. български граждани, които имат турско гражданство, да участват в изборите.
В последния митинг в Омуртаг на Коалиция „Център - свобода и достойнство" се включиха също депутатите от парламента на Турция Хюсеин Бюрге и Седат Казалджъклъ, членове на Партията на справедливодстта. По думите им турският премиер Реджеп Ердоган е изразил подкрепата си за Народна партия "Свобода и достойнство", съобщават от НДПС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!