Ио ормацията за финансите, с които партиите ще се явят на избори, ще е публична, каза пред журналисти Валери Димитров - председател на Сметната палата.
Той представи Единния регистър по Изборния кодекс (ЕРИК), където от 26 септември ще бъде публикувана тази информация. В ЕРИК ще се влиза през банер на страницата на Сметната палата в интернет.
Според Изборния кодекс в Сметната палата се създава единен публичен регистър на партиите, коалициите от партии и инициативните комитети, участващи в съответния вид избори, който се поддържа до следващите избори от същия вид.
В регистъра са данни за имената на партиите, за тяхната регистрация, за произхода на средствата, ако надминават 1000 лв., както и за имената на хората, които са представили безвъзмездно вещи и услуги на стойност над 1000 лв.
В системата ще бъдат публикувани и отчетите на партиите, които те трябва да направят в 30-дневен срок след изборите.
Според Валери Димитров посрещнато е едно предизвикателство за Сметната палата. Сложният софтуер е направен от фирмата "Информационна обслужване" за 228 000 лв.
Регистърът има три модула - два служебни и един публичен за обществено ползване. Партиите ще подават информация в регистъра 24 часа след балотажа, после ЕРИК спира да приема информация за даренията.
Партиите и инициативните комитети ще подават информацията за даренията веднага след като я получат, но затова има законово установен срок.
Продължава вписването на данни от общинските избирателни комисии, но информацията от ЦИК вече е в регистъра.
Партиите не могат да получават дарения от юридически лица и еднолични търговци, анонимни дарения, както и от чужди юридически лица, религиозни организации, правителства и организации с идеална цел. Даренията могат да бъдат до 10 хиляди лева за една календарна година.
При дарения се предоставя декларация по образец за произхода на дарените средства. Операциите, свързани с приходите и с разходите на партиите и инициативните комитети в размер над 1000 лв., трябва да се правят единствено по банков път.

Източник:
Гергана Костадинова / БГНЕС