Решението на правителството за АЕЦ "Белене" е едно от фаталните решения за това правителство - за България, за българските данъкоплатци и за българската атомна енергетика, посочи в изявлението лидерът на БСП Сергей Станишев.
Той коментира отказа от проекта АЕЦ "Белене" и решението за строеж на газова централа на негово място.
В крайна сметка цената за това безотговорно решение ще платят българските данъкоплатци с по-високи цени на електроенергията, посочи Станишев. Русия очевидно е защитила своите интереси, но къде е българският интерес, запита той.
Публична тайна е, че токът, произвеждан от атомните електроцентрали, е много по-евтин, а атомните централи са собствен източник на енергия. Този проект беше добре замислен, икономически обоснован и отговаряше на българския интерес, заяви червеният лидер.
Според него е поставено под сериозен риск бъдещето на българската атомна енергетика и нейното унищожаване започна от ангажимента за затваряне на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй". България ще бъде изправена пред нуждата от внос на ток, предвижда Станишев.
"Ще си изядем боя, солта и...ще си платим накрая за АЕЦ "Белене",
като във вица", заяви в коментар депутатът от КБ и бивш енергиен министър Румен Овчаров. Унищожаваме проект, който икономически не може да бъде оборен. Проектът "Белене" е договорен за 2 хил. мегавата за 4 млрд. евро, проектът, който ще се изгражда в САЩ - 2 хил. мегавата за 15 млрд. долара, а проектът, който ще се изгражда в Турция - 4 хил. мегавата за 20 млрд. евро, уточни той.
Направете си изводите кой е ефективният проект и на кого беше необходимо той да бъде унищожен по такъв варварски начин, постави сериозния въпрос Овчаров.
Гответе се за ежемесечно повишаване цената на електроенергията заради ръста на цената на газа - най-потърпевши ще бъдат бизнесът и гражданите на България, убеден е депутатът от КБ Петър Димитров.
От БСП обмислят инициирането на референдум за развитието на ядрената енергетика в България. Съмнявам се, че при вземането на това решение е имало експерти в Министерски съвет.
"Непрекъснато се повтаря, че сме много зависими от Русия и искаме да намалим тази зависимост. Тази газова централа с газ откъде ще работи – от космоса или от Русия?
Увеличаваме зависимостта от един привършващ източник на енергия, какъвто е газът, и се отказваме от ядрена енергия, която от ЕК е класифицирана като независим източник на енергия", каза още Петър Димитров.
"Един от важните аргументи да не се прави АЕЦ "Белене" е, че ще струва много скъпо присъединяването към електропреносната мрежа на страната.
Задавам въпроса – това, което ще правим сега – газовата централа – ще бъде ли присъединено, или чрез радиовълни ще се предава", каза още Димитров.
Мартин Димитров: Поздравявам премиера за това решение
Ако това е решението, че се отказваме от АЕЦ "Белене", то е правилно. Поздравявам премиера, макар че той две години и половина харчи за проекта ненужни средства, заяви съпредседателят на "Синята коалиция" Мартин Димитров.
Ако това е вярно, защото имам своите съмнения все още, то това е голяма победа за СДС и "Синята коалиция", добави Димитров.
"Ние много години смятахме и смятаме, че това е най-доброто решение за България. Седми блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде поне два пъти по-евтин, възможната газова централа на площадката ще бъде много добра инвестиция", каза Димитров.
Това, което трябва да направи България е да форсира изграждането на системни връзки с Гърция, с Турция, със Сърбия, с Румъния и така ще можем да намалим цената на газа, смята още лидерът на СДС.
Това правителство и този премиер, след като признаха, че "Белене" е гьол трябваше още 2009 г. да спрат проекта, припомни Димитров. Той каза още, че няма обяснение защо това не е станало, но по-добре сега, отколкото още по-късно.
Има предварителен доклад на консултанта, който е обект на разглеждане само от правителството, но той явно е такъв, че не е убедителен за "Белене", коментира още Мартин Димитров.
Иван Костов: Гордея се с резултата от натиска на Синята "коалиция" срещу АЕЦ "Белене"
В профила си в "Туитър" лидерът на ДСБ написа, че поздравява правителството, но коалиция с ГЕРБ няма да има.
Решението за отказ от строителството на АЕЦ "Белене" е изключително голямо решение, защото връща България в геополитическата орбита на евроатлантическия съюз, каза пред журналисти в парламента Иван Костов, цитиран от "Фокус".
"Решението бих го сравнил с едно решение през 1881 г., когато в България се е решавало накдъе да се построи една важна железница – дали към Европа, или към Русия.
Един руски банкер дал пари, за да се построи пътят за руската старна. Тогава българският парламент бил разумен и правителството било разумно и избрало европейския път. Аналогията е същата в момента", посочи Костов.
"Атака": Поредно голямо предателство спрямо българския национален интерес
Винаги сме били за рестартирането на четирите затворени реактора на АЕЦ "Козлодуй" и считаме, че днес решението на правителството е поредното голямо предателство спрямо българския национален интерес, заяви депутатът от "Атака" Павел Шопов.
Според него решението е взето под външен натиск и обслужва чужди интереси.
"Вижте интересите на държавата Турция, която работи по 4 ядрени централи, държавата Румъния, която явно ще продължи да развива своята ядрена енергетика.
Целта е след спирането на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй", което е предвидимо дори и да бъде удължен срокът им на работа, България да ликвидира на практика своята последна висока технология. Това е сред най-големите грешки, която е правена в последните 20 г. от началото на демокрацията", допълни Шопов.
Красен Станчев: По-добре късно, отколкото никога
Решението за отказ от АЕЦ "Белене" е правилно, каза икономистът Красен Станчев, председател на УС на Институтът за пазарна икономика (ИПИ) пред БГНЕС.
Специалистът, който на няколко пъти призовеше страната ни да се откаже от проекта обясни, че проблемите не свършват с това.
Преди година ИПИ представиха доклад за Белене, изготвен с БАН и група експерти, според който разходите за него ще бъдат 11,6 млрд., като 4 млрд. ще дойдат от данъкоплатците. Още тогава Станчев заяви, че трябва незабавен отказ от проекта АЕЦ "Белене".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!