Отстъпка от 11,1% е получила България в преговорите с "Газпром" за цената на газа за оставащите девет месеца от договора в замяна на съдействие за ускоряване на процедурите за газопровода "Южен поток".
Това съобщи министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев на съвместна пресконференция с премиера Бойко Борисов в Министерски съвет, предаде Агенция "Фокус".
Тази вечер министър Добрев се завърна от Москва след преговори с Русия за нови цени на газа.
Освен това той имаше и задачата да съобщи официално за отказа на България от проекта "Белене".
"Споразумяхме се да ускорим всички дейности по изграждането на този газопровод с ангажимент да направим всичко необходимо до 15 ноември 2012 г. да вземем окончателно инвестиционно решение, за да започне изграждането на морската част от страна на „Газпром” и впоследствие – да започне изграждането и на българската част от газопровода", каза Делян Добрев.
На практика чрез "Южен поток" ние ставаме ключова страна чрез разпределението на газ, каза министър-председателят Борисов.
Първото предложение на "Газпром" беше за 4,5% отстъпка, впоследствие - за 8 и 9% и накрая стигнахме до 11%, каза Делян Добрев.
По думите му цените в Германия са по-ниски, но германски фирми инвестират милиарди долари за търсене и добив на газ в Русия - затова получават преференциални условия.
Сравнено с останалите държави, на които "Газпром" продава газ, нашите цени не са по-високи от останалите, може би са едни от най-ниските, добави той.
Продължаваме да настояваме да се премахнат посредниците в доставката на газ за България,
заяви Добрев. "Както винаги - ще настояваме доставка за газ без посредници.
Въпросът за дългосрочния договор за доставка на газ на тази среща не беше повдигнат", посочи министър Добрев за срещата си с ръководството на "Газпром" и Алексей Милер.
На въпрос откъде България ще доставя газ за бъдещата газова централа, премиерът Борисов отговори:
"Ако румънците си добиват на нашата граница шистов газ и го продават евтино, защо да не го вземем от там,
след като ние не искаме. През май месец правим първа копка за диверсификацията с Румъния. Който даде по-евтина газ и си произведе по-евтин ток, е добре дошъл, който даде най-евтина цена", заяви премиерът.
"Нашето геостратегическо положение е такова, че от едната страна е Турция, от другата страна е Русия. Всички приказки, че може да направим пристанище за втечнен газ, са за публиката.
Имаме информация, че Гърция си продава газопреносната система и най-вероятният купувач е "Газпром",
каза Борисов. Дойде ли при мен доклада за АЕЦ "Белене", веднага ще отида и ще го оставя на масата, отговори премиерът на въпрос за това, че опозицията иска докладът за АЕЦ "Белене" да бъде оповестен.
По думите на Борисов много по-важната тема е, че 1000 мегавата се губят по нашата електропреносна система в момента.
"2,7 милиона българи живеят в панелки, ако тези хора ги накараме да си санират жилищата, ще пестят до 30 % на година. И в момента пилеем огромно количество енергия", каза Борисов.
"Рано или късно ще се търси наказателна отговорност на хората, решили да строят АЕЦ "Белене"
Огромните пари за "Белене" на три транша от предишното правителство са похарчени, за да се изчисти площадката", добави Борисов.
"Да се разруши нещо старо, заради което е избран този изпълнител. Още с изготвянето на проекта той е компрометиран", каза още той.
"Нищо не е посторено, там има само гьол. Давали сме пари да го укрепим. Няма един стълб или една жица за електропреносна система."
Добрев: На срещата с "Газпром" и Алексей Милер се обсъждаха три теми
- "Южен поток", цената на газа и евентуален интерес от "Газпром" за строителство на газова централа в България. По думите му до края на април ще се изчислява стойността на оборудването за АЕЦ "Белене".
По темата "Белене" вицепремиерът Игор Сечин започна с това, че е в течение на разговора, проведен между двамата премиери - премиера Борисов и премиера Путин, каза още Делян Добрев.
"Знаем, че още тогава е поет ангажимент нещата по проект "Белене" да се уредят.
В рамките на април работни групи от страна на НЕК и "Атомстройекспорт" да изчислят колко струва изработеното оборудване, колко трябва да се доплати, ако не е платено", каза Делян Добрев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!