Интерфейсът за директно следене на трафичните данни отпада, съобщи заместник-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков по време на кръглата маса за промените в Закона за електронните съобщения.
Всеки достъп до трафичните данни ще се осъществява с решение на председател на районен съд или упълномощен от него съдия.
Според Вучков едва ли може да се предложи по-сериозна гаранция от тази.
Зам.-министърът отбеляза, че никой не иска държавата да се превърне в "Биг брадър" и вносителите са се съобразили с повечето предложение на неправителствени организации.
Той даде пример със срока за съхраняване на поисканите данни.
Според евродирективата се предвижда възможност те да се съхраняват между шест месеца и две години, а в предлагания законопроект срокът е една година.
Вучков уточни, че въпреки дадената в евродирективата възможност за увеличаване на срока и над две години в определени случаи, такава опция не е предвидена в законопроекта.
Проблем беше и т.нар. интерфейс и стъпката, която направихме, е още една допълнителна гаранция, че никой не иска постоянен контрол на гражданите, посочи той.
Вучков посочи, че вносителите са се съобразили и с предложение парламентарна постоянна комисия да контролира процедурите на достъп по трафични данни.
Най-сериозният аргумент в подкрепа на тази идея е действащата комисия за контрол на ДАНС, подчерта той. Представители на мобилните оператори изразиха опасение, че
два часа няма да са достатъчни за изготвяне на изисканата справка
за трафични данни. "М-тел" смятат, че двата часа са непосилен срок и по начина, по който са разписани новите предложения, излиза, че трябва денонощно поне трима души да приемат, да обработват и да подписват исканията.
До 15 март трябва да пренастроим системите и да назначим допълнителен персонал, а това също е доста кратък срок, мотивираха се от мобилния оператор.
"Глобул" заяви, че операторите вече са декларирали, че ще спазват разпоредбите, но справките не могат да бъдат направени за два часа. В случай на по-масивна терористична акция ние няма да можем да реагираме, предупреди той.
Освен това заявката може да бъде на различни нива на спешност - например откраднат телефон или убийство, но ние не знаем, нито имаме право да знем какъв е случаят, който се проверява, посочи той.
От "Виваком" също заявиха, че изискването за два часа ще постави в невъзможност оператора да изпълни задълженията си и отбелязаха, че електронна връзка би била за предпочитане.
Несъразмерни са санкциите, които са предвидени за неизпълнение на такова задължение, не е нормално такава глоба за дейност, която не е присъща на операторите, заявиха от "Виваком".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!