Отношенията ни с Русия не са базирани само на един проект, дори той да е енергиен, заяви министърът на външните работи Николай Младенов пред журналисти, помолен да коментира отношенията между двете страни след заявеното от българския премиер намерение за отказ от проекта "Бургас-Александруполис".
Младенов припомни, че решението за проекта ще се вземе на базата на оценката на експертизата за екологичния ефект.
По думите му достатъчно широк е обхватът на отношенията ни с Русия, които искаме да развиваме в максимално коректен тон.
Мисля, че диалогът ни е много добър и нямаме причина да се притесняваме, добави външният министър.
Той отбеляза, че отношенията между двете страни имат много по-голям потенциал, от това, което е в момента, и далеч извън областта на енергетиката.
През последните дни
България "напълно обърка нещата
около собственото си участие в проектите за създаване на петролопровод "Бургас-Александруполис" и за изграждане на АЕЦ в Белене от руския "Атомстройекспорт", пише политическият наблюдател на руската агенция "Новости" Андрей Федяшин.
Коментарът му, озаглавен "България, Русия и голямата "тръбопроводна опера", е публикуван с уточнението на РИА "Новости", че авторското мнение може да не съвпада с позицията на редакцията.
"Полемиката около "Белене", трансбалканската тръба и "Южен поток" не е от вчера. Такива международни начинания, с участието на Русия или без, винаги са били и ще бъдат "политико- и скандалоемки". Това е положението. Но защо сега? Защо България точно сега изстреля такъв троен залп наведнъж по всички българско-руски проекти?", пита журналистът.
Той твърди, че "България е смятана за една от най-корумпираните страни в ЕС" и "близо половината от всички бизнесдоговори, свързани с държавни поръчки или държавно участие, се базират на подкупи".
"За посланиците от ЕС е било интересно да научат как България се бори с "шуробаджанащината", сиреч с корупцията според общоевропейската терминология.
Изявлението на Бойко Борисов, че България ще спестява дори от "руските договори", означаваше да демонстрира решителност в антикорупционните усилия и същевременно да подчертае европейската посока на курса, воден от София. За да не бъде блокирано отпускането на поредните траншове", пише Федяшин.
Второ, продължава той, на самата Русия вече й втръсна от неяснотите около българското участие и в проекта "Бургас-Александруполис", и в "Белене", и в "Южен поток".
Коментаторът припомня, че два дни преди изказването на Бойко Борисов руският министър на енергетиката Сергей Шматко директно заявил, че е време София да вземе решение за нефтопровода и предупредил, че ако България не извърши най-сетне екологична експертиза на проекта, в най-близко време, Москва ще бъде принудена сама да отложи работата по него за неопределено време.
"Говори се, че дори е посочен краен срок за експертизата - септември. Още никога не сме се доближавали толкова много до заплахата сами да спрем проекта", изтъква руският коментатор.
Той твърди още, че мнозина експерти са убедени, че България всъщност прави опит да се пазари за увеличаване на дяловото си участие във всички проекти, без да прави нови разноски.
Според руските изчисления, само транзитът на петрол през тръбата "Бургас-Александруполис" ще дава на София около 2,5 млрд. долара годишно, "Южен поток" може да увеличи още по-силно значението на страната като транзитьор, а "Белене" ще й осигури допълнителна енергийна независимост.
Подобни проекти не се изоставят с лека ръка, заключава авторът.
Според него, в момента Русия може да прокара "Южен поток" не през България, а през Румъния.
През последните години европейската политическа и икономическа конюнктура се подрежда така, че Русия, а не България може да избира между различни варианти, коментира Федяшин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!