П арламентът реши принципът на финансовата обвързаност при използването на специални разузнавателни средства (СРС) да се прилага от 1 януари 2015 г. Това стана с приемането на първо четене на промени в закона за СРС.
90 от общо 163-ма депутати подкрепиха измененията, "против" бяха 67, а шестима се въздържаха.
Той предвижда този, който поръчва СРС - МВР или прокуратурата, да заплаща за него.
Проектът за промени е внесен от депутатите от "Коалиция за България" Атанас Мерджанов, председател на парламентарната комисия по вътрешна сигурност, и Димитър Дъбов, председател на комисията за специалните служби.
Принципът на финансова обвързаност трябваше да влезе в сила от началото на 2014 г., но в бюджетите за идната година на нито една от структурите-заявители не са предвидени средства за осигуряването и прилагането на СРС, посочиха вносителите. Според тях това планиране е било невъзможно, тъй като към момента на изготвянето на съответните проектобюджети за 2014 г. е липсвала методология за остойностяване на СРС.
За ефективното прилагане на принципа на финансова обвързаност е необходимо да се направят множество изследвания и да се изготвят финансови разчети. До момента не са обработвани и събирани такива данни по осигуряването и прилагането на СРС, обясняват вносителите, според които тази една година ще се ползва за разработване на механизъм за остойностяването им.
От ГЕРБ заявиха, че не подкрепят предложението за промяна. Веселин Вучков заяви, че тя е израз на "зле прикрита демагогия". Още от самото начало никой не е имал намерение да въвежда принципа на финансова обвързаност от 1 януари 2014 г., каза Вучков и добави, че той е разумно решение.
Представителите на опозиционната партия прогнозираха, че след година отново ще се поиска отлагане на влизането в сила на принципа на финансовата обвързаност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!