В същото време българската страна подчертава, че придобиването на ядрен и ракетен потенциал в нарушение на договореностите за неразпространение от държави, както и от терористични мрежи, е една от най-сериозните заплахи за колективната сигурност.
Като член на Организацията на Северноатлантическия договор, България ще продължи да се придържа стриктно към съвместния подход на НАТО за вземане на решения в областта на сигурността, в това число и по отношение на противоракетната отбрана, се посочва в съобщението на МВнР.
"Нито американците, нито руснаците са разговаряли с мен по тази тема,
упражняват се на наш гръб,
защото те в момента си водят преговори по стратегическите въоръжения и аз, както не се изказвам за никой от тях, ги моля и те да не ми правят коментари за теми, които до този момент при мен не стоят", каза по този повод министър-председателят Бойко Борисов.
Министърът на външните работи Николай Младенов вече няколко пъти отбеляза, че не би следвало да има официална дипломатическа реакция от страна на Москва към България, защото България води разговори в рамките на НАТО как да изглежда системата за противоракетна отбрана.
А реакцията на Русия по този въпрос е интерпретирана неправилно в България, заяви министър Младенов
"Към момента България заедно с всички страни от НАТО обсъжда как да изглежда тази система. В нея ще има и американски елемент, който ще бъде разположен в Румъния и Полша.
За България е важно тази система да покрива нейната територия,
нещо което старото предложение (за разполагането на радар в Чехия и 10 ракети прихващачи в Полша и оттеглено от президента Барак Обама в средата на септември 2009 г.) не осигуряваше", заяви министър Младенов.
"Към момента двама съюзници на САЩ в НАТО - Полша и Румъния, са се съгласили да приемат на своя територия елементи от американската система за противоракетна отбрана (ПРО).
На България подобно предложение не е правено", заяви вчера Елън Таушер, заместник-държавен секретар на САЩ, отговарящ за контрола над въоръженията и международната сигурност.
В същото време днес румънското външно министерство е информирало съседните страни, в това число и България, за
участието на Румъния в системата за противоракетна отбрана в Европа.
Румънската страна е подчертала, че системата е стриктно дефанзивна и цели защита на територията и гражданите на Румъния срещу евентуални ракетни нападения, и представлява конкретен принос към бъдещата противоракетна система на НАТО.
На правителствоно на Молдова е било разяснено, че участието на Румъния в тази система няма никаква връзка с начина на регламентиране на положението в Приднестровието, както и че не засяга сигурността на съседните страни.
От своя страна молдовските власти заявили, че "всяка суверенна държава има право да взема решения за осигуряване на националната си сигурност".
Генералният директор за стратегическите въпроси към румънското външно министерство Калин Стойка се е срещнал също с посланика на България в Букурещ Валентин Радомирки, с посланика на Украйна - Маркиан Кулик, както и с посланика на Сърбия Зоран Попович.
На 4 февруари Върховният съвет за национална отбрана на Румъния одобри участието на страната в антиракетната система в отговор на поканата на американския президент Барак Обама.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!