Б ившият председател на ДПС Лютви Местан и последвалите го петима народни представители от ПГ на ДПС ще подадат утре заявленията си за напускане на групата в деловодството на НС и ще станат независими депутати, съобщи в интервю за програма „Хоризонт” по БНР един от отцепниците Хюсеин Хафъзов.
Хафъзов обясни, че
събитията с отстраняването на Местан са свързани с искания нов курс в партията,
за да получи ДПС своето обновление: „Политическият елит на партията за голямо съжаление направи един сериозен отстъп от идеите, от които и чрез които ние не само печелехме доверие на избори, но и същевременно правехме политика. Лично аз съм имал възможности и поводи в региона най-вече да критикувам партийната линия по отношение на обвързаността ѝ с не казвам олигархични, а с „бизнес кръгове”.
Хафъзов потвърди, че към днешна дата няма решение на напусналите за създаване на нова партия, като
подложи под съмнение твърденията, че турският президент и премиер са водили разговори с министър-председателя Бойко Борисов
след отстраняването на Местан от лидерския пост.
„Ако наистина е проведен разговор между министър-председателя на Република Турция и премиера на нашата страна, дали е имало някакво искане от страна на господин Ахмет Давутоглу или натиск, или е бил проведен разговор от съвесем друго естество – трябва да си мерим думите.
Знам каква е дипломацията в Турция, знаем, че професор Давутоглу е бил външен министър – един дипломат, който много добре най-вероятно си мери приказките и знае какво, как и от кого да поиска”, заяви Хафъзов.
В интервю за предаването „Неделя 150” по БНР доктор
Тунчер Кърджалиев от ДПС пък определи случилото с Местан „нормален процес” за оздравяване на партията.
По думите на Кърджалиев, причините за отстраняване на Местан не се коренят в прочетената от него декларация за сваления руски бомбандировач, а в други неща.
„В последните месеци той не излъчва енергия, свързана с избирателя, според мен, има самочувствие на безгрешен, надменност до комуникация с назидателен тон и няма как който и да е човек да не се отчуждава от колективните органи – всичко това беше последвано от трудно позициониране на партията до редуциране на партньори, както и до дефицит на доверие. Заради това и партията беше в такова деликатно положение без ясна идентификация по оста опозиция или управляващи”, каза Кърджалиев.
Той
изрази убеденост, че са водени разговори на турския премиер и президент с нашия министър-председател,
като отново обърна внимание, че тези, които са решили да последват Местан и да напуснат парламентаранта група, не са членове на ДСП.
Кърджалиев съобщи, че през април на националната конференция на състезателен принцип ДПС ще избере нов председател на партията.
Почти веднага след отстраняването на Местан от ДПС, бившия лидер последваха тримата депутати Шабанали Мехмед, Айдоан Али и Хюсеин Хафъзов. Те обявиха, че си тръгват от движението и стават "независими".
Малко след това към тях се присъедини и областният лидер на ДПС през последните 20 години в Кърджали Бахри Юмер - знакова фигура в ДПС и един от съоснователите му. Разгневен, той произнесе фразата: "Не може да си седиш в Сарая и да режеш глави", визирайки почетния председател на партията Ахмед Доган. Към тях се присъединиха и депутатът от ДПС и бивш министър на спорта в кабинета на Пламен Орешарски - Мариана Георгиева, както и Венцислав Каймаканов.
Именно Доган даде начало на събитията с речта си на новогодишното парти на ДПС (виж пълния текст), в която отправи остри критики към Местан заради декларацията на движението, защитаваща Турция в конфликта ѝ с Русия по повод сваления самолет Су-24. Последваха критики за това, че Местан е предал българските национални интереси, както и в ислямизъм, а самият той трябваше да се "крие" със семейството си в посолството на Турция.
Съдбата на Лютви Местан бе решена не на редовно заседание на ДПС,
а в Сараите на Ахмед Доган, където се събраха 70% от членовете на Централния съвет. Доган пък обяви, че "такава ще бъде съдбата на всеки, който се изправя срещу националните интереси на България".
Самият премиер Бойко Борисов призна, че е имал телефонен разговор в турския си колега с молба да се намеси в случващото се в редиците на ДПС. "Много маски паднаха, че има интерес за влияние във вътрешната ни политика от Турция", зави Борисов.
След отлъчването си, Местан се появи единствено по време на честванията на Тюркян чешма край Могиляне и в Момчилград, свързани с Възродителния процес. На митинга там имаше и освирквания към тримата нови председатели на ДПС Четин Казак, Мушен Риза и Мустафа Карадайъ.
На 7 януари Лютви Местан даде пресконференция, на която заяви, че ще остане в политиката. Припомнете си изказването му във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!