Д ПС ще сезира Конституционния съд заради задължителното гласуване и очаква то да бъде отменено, съобщи съпредседателят на партията Четин Казак.
По думите му в последните два дни сме свидетели на груби посегателства срещу демократичните устои и права. Казак даде пример със задължителното гласуване и с ограничаването на броя на изборните секции в чужбина.
По-рано през деня депутатите приеха на второ четене, че не се допуска образуване на избирателни секции
извън територията на дипломатическите и консулските представителства на България.
След намесата на премиера Бойко Борисов от избирателни списъци вече ще се заличава гласоподавател,
който не пусне бюлетини в два последователни национални избора.
На следващ вот и при желание той отново ще може да бъде записан в листите.
Управляващите ще направят всичко възможно, за да
въведат експериментално електронното гласуване още на президентските избори тази година.
Това заяви на съвместен брифинг с Патриотичния фонд председателят на Парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов.
Той обясни, че на база на резултатите от вота ще се направят промени в законите за въвеждането му на първите парламентарни избори. От друга страна изпълнителната власт ще каже дали технически е възможно да се въведе електронното гласуване за президентските избори.
ГЕРБ и Патриотичния фронт са се споразумели и да отпадне предложението за забрана да бъдат
оповестявани социологически проучвания в предизборния период.
Предложението на Патриотичния фронт, в чужбина да се гласува само в дипломатическите и консулските представителства на България, предизвика бурни дебати в пленарна зала най-вече с представителите на ДПС.
Все пак 139 народни представители гласуваха „за”, „против” бяха 35 и 8 се въздържаха.
От ДПС се опитаха да прокарат промяна, която да обхваща и държави кандидати за членки на ЕС и страните от европейското икономическо пространство.
„Така ще може да се даде възможност на повече български граждани да гласуват и ще се даде възможност на българските общества, за които всички милеем в Македония, Молдова, Украйна и Сърбия да гласуват”, обоснова предложението Станислав Анастасов от ДПС.
Юлиан Ангелов от Патриотичния фронт, обаче веднага му опонира като даде за пример, че в Украйна не се позволява двойно гражданство и няма как българите там да гласуват. „Доводите ви не са правилни и обективни, за да ви подкрепим“, каза му той.
Веднага след това съпредседателят на ДПС Четин Казак взе думата
от трибуната и заплаши управляващите, че ако този текст бъде прокаран в този вид, ДПС ще стане „категорична и безкомпромисна опозиция на всяко едно предложение, идващо от управляващото мнозинство”.
„ДПС изразява категорична позиция, че за първи път в историята на демократична България след падането на комунистическия режим се прави опит да се ограничават правата на стотици хиляди, да не кажа милион, български граждани в чужбина да гласуват. Абсурдността е толкова голяма, колкото не можете да си представите. Въведохте задължително да се гласува за всички български гражданин, не премахнете ограниченията за българските граждани извън страната да гласуват на местни избори, а въвеждате и практически ограничения, които ги задължават да гласуват само в дипломатическите и консулските представителства”, каза Казак.
Според Цветанов обаче, това, че вчера депутатите не приеха да бъде създаден район "чужбина", не ограничава гражданите да пуснат бюлетини. Във връзка с текста от днес, при който избирателни секции ще могат да се създават само на териториите на дипломатическите ни мисии - посолства и консулства, съпредседателят на ПФ Красимир Каракачанов обясни, че вотът трябва да се упражнява на българска територия, където важи българският закон.
"Въвеждаме практика, за която вие европейските либерали, непрекъснато приканвате. Така е и в Германия. Евтиният партиен интерес тук не върви”, заяви още Каракачанов, визирайки ДПС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!