Промените в българския наказателен кодекс може да застрашат свободата на медиите, предупреди Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), критикувайки София, че е приела поправките без обществени дебати, предаде Ройтерс.
Миналата седмица България въведе присъди от една до четири години затвор вместо глоби за журналисти, осъдени за подбуждане към омраза, дискриминация или насилие на расова, етническа, национална, религиозна или друга основа.
"Много важно е
да се намерят ефективни начини
да се реагира на езика на омразата, без да бъде застрашена свободата на изразяване, и да се гарантира възможността за изразяване на законна критика", посочи в писмо до българския външен министър Николай Младенов европейската институция, следяща за спазването на основните права и за сигурността.
"Хвърлянето на журналисти в затвора заради материали е прекалена мярка и нарушение на международните норми за свобода на словото", заяви представителката по въпросите на свободата на медиите към ОССЕ Дуня Миятович.
Тя каза, че
трябва да бъде криминализирано умишленото подбуждане към насилие.
Миятович критикува също закона, че не предлага ясна дефиниция на някои термини като "дискриминация", което дава възможност за различни тълкувания.
България, както и 56-те страни членки на базираната във Виена организация, миналата година обеща да изпълнява международните си задължения, което включва наличие и закрила на свободни и честни медии, отбелязва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!